| DLeonard1998 a întrebat:

Doar eu am observat ca in viitor PC gamingul o sa fie mort :/ ca sunt prea multi care pirateaza totul ceea ce distrug comunitatea si industria jocurilor.
Nici nu ma mir ca la PC nu mai ies jocuri bune.
Macar daca piratati sa cumparati jocul daca va place asa de mult :/ pentru ca acei oameni au depus un efort in acel joc si voi il luati pe gratis si eu fac 0 profit.
Deja ma si astept la commenturi gen nu toti au destui bani.

Vreau sa aud ce credeti despre PC gaming-ul de azi si pirateria daca chiar va ucide industria de gaming pe PC

10 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Pai ma prietene, daca tu ai destui bani, cumpara-ti frate jocurile. Da-ti si tu seama in tara asta ca salariul este de 800 lei, un joc ar fi 100-150 lei, sau peste. Cine si-ar putea permite sa dea atatia bani pe un joc? Oamenii din tara asta au o mentalitate diferita fata de straini. De ce sa dau 200 lei pe un joc cand as putea sa ii cumpar coilului un ghiozdan sa mearga cu el la scoala, si etc. Cine isi permite, cumpara. Cine nu, se cunoaste de unde le descarcawinking

| DLeonard1998 explică (pentru Jipa95):

Bine dar este inca o metoda cu steam unde primesti sale-uri de 70-90% :/ acuma un joc de 20 de euro cu o reducere de 80% nu mai e scump dar majoritatea nu stiu nici de steam ceea ce e cam naspa sad

| Jipa95 a răspuns (pentru DLeonard1998):

Desi mai comod ar fi mocca, forget steam pentru roman trebuie sa fie 100% free.

| DLeonard1998 explică (pentru Jipa95):

Din pacate asta e partea naspa la PC gaming sad cu atata efort cumparam un PS4 cu vreo 10 jocuri si alea erau faine macar (Destiny, Infamous second son, etc) In momente ca astea imi doresc sa nu traiesc intr-o tara din lumea a 3-a :/

Răspuns utilizator avertizat
| anonimguy3 a răspuns:

Sincer fi atent cum fac eu: piratez un joc, daca imi place il iau si daca am si bani de el. Daca mi-a placut si nu am bani de el ce vrei sa fac. tongue

| Apetrei_Bogdan_1995 a răspuns:

Idioti astia nu stiu cat de mult costa jocurile astea in termeni de productie. Oricum poti vedea ca in strainatate datorile servicilor ca Steam si Origin PC-gamingul a urcat masiv si chiar daca ai pirata Skyrim nu esti parte din comunitate si nici nu ai acces la moduri sau suport.Adevarul este ca ceea ce facem este FURT. Furam sute de mi de euro care in cazuri extreme duc la reducerea de personal la studiourile care le iubim.Eu am in jur de 80 de jocuri pe steam dar nu ai idee cate nopti nedormite am stat pe serverele de shimb din TF2 ca sa fac rost de inca un item valoros pentru unca un joc ieftin. Daca vreau un joc recent care e in jur de 60 de euro nu am ce face.Cel mai rau este ca eu nici macar nu am un venit ca urmare a varstei mele dar incerc sa cumpar jocuri.Un idiot de 25 de ani cu o slujba buna nici nu merita un PC daca pirateaza tot ce vede.

| Apetrei_Bogdan_1995 a răspuns (pentru Apetrei_Bogdan_1995):

Chiar si asa PC pe vecie.Pot sa ma joc cu prieteni:Gmod cu moduri stupide, CivilizationV, HeartStone, Borderlands 2, TF2, Divinity:Original Sin, Starcraft2, Dota2, ect.Stiu ca sunt jocuri vechi sau gratis dar noi inca ne distram.Chiar si asa suntem putini in comunitatile de pe steam(care nu sunt dependenti de Cs)si asta e gamingul in tara:Aproave insesizabil.

| DLeonard1998 explică (pentru Apetrei_Bogdan_1995):

Pai majoritatea "gamerilor" din Romania joaca cs1.6 piratat fara ranking system ca pe faceit sau esea unde poti juca pe bani daca esti bun sau joaca metin2 (****) ori SAMP (alt **** ) eu joc CS:GO si jocuri de grind gen Warframe (pacat ca nu este destiny pe pc :[ ) sau jocuri 4fun Saints row franchise big grin.

PS: ma simt bine cand vad ca altii care chiar nu ar putea cumpara totusi incearca sa faca rost de acei bani :') respect

| Asuka a răspuns:

Si eu cred la fel, adica daca "x" ar crea un super joc si ar vrea sa faca si niste bani de pe urma acestuia, l-ar vinde...si nu cred ca celor care pirateaza le-ar placea sa isi dea un joc gratis, cand ar fi putut castiga bani. De aceea exista jocuri online sau sunt cateva care sunt gratis..nu sunt la fel de bune.dar acum ar fi culmea sa mai fie si pretenti la ceva gratis.