| anonim_4396 a întrebat:

Funda! tocmai ce am reinstalat windowsul si nu am conectiunea la internet si nu stiu cum sa o fac ma ajutati

4 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Suna la providerul tau de net si iti zic ei pasii pe care trebuie sa-i faci ca sa iti refaci conexiunea la internet.
Dar s-ar putea sa ai nevoie de driver pentru placa de retea, eu am patit asa si o trebuit sa imi iau alta placa.
Placa pe care o aveam era onboard si toate driverele de la calculator le-am pierdut pentru ca cineva mi-a aruncat cutiile cu garantiile si driverele din ele... straight face

| Albertxxx a răspuns:

Da... Click dreapta pe my computer>>manage>> Device manager, acum exista 2 variante: 1) Iti apare un semn mare de intrebare, galben, langa el ar trebui sa fie numele placii tale de retea (network adapter), asta inseamna ca NU ai driverul placii de retea instalat, in acest caz ar fi util driverul(il poti gasi pe internet cu hardware ids (click dreapta pe componenta(network adapter)>>> proprietati, Hardware Ids) scrie acel cod lung pe o foaie si cauta pe net de pe alt pc cu acces la internet) sau 2) Sa iti apara placa de retea la network adapters, in acest caz ar fi util sa dai un disable si apoi un enable sau un driver update. In cazul in care ai internet de la RDS trebuie sa iti refaci conexiunea si sa iti scrii idul si parola din contract. Sper ca ti-am fost de ajutor.

| LollyZPokyZ a răspuns:

Ce windows ai reinstalat? daca e 7, cred ca pot sa te ajut happy.

| Xcristi_Cristy_1990 a răspuns:

Daca ai net lan(prin cablu) trebuie sa faci rost de ip-ul tau de la hoster