| alex779988 a întrebat:

Hai salut, deci am o problema, daca stie cineva cum sa o rezolv.Deci pe 14 martie m-am gandit sa-mi fac un canal de Youtube pe care sa pun shorturi cu fotbal.Asa ca am inceput sa fac m-am interesat la canalele mari sa vad ce chestii prind si am vazut ca prind clipuri de genu: players make fouls + ramos de exemplu, adica in ce consta asta, cauti 4 jucatori care fac un fault normal, iar al5 face un fault brutal, cam asa sunt toate clipurile cu 4 jucatori care fac ceva normal si unul care face ceva anormal si daca am tot am vazut ca se fac vizualizari asa am zis hai sa fac si eu.Am planificat asa : in fiecare zi cate 1 clip.In prima zi am pus un clip care pana la momentul asta a facut 16k, al doilea a facut 14k, al 3 a facut 30k, al 4 a facut 17k, al 5 a facut 13k, al 7 a facut 6k, al 7 a facut 30 de vizionari(aici am incercat alt tip de clip), la 8 a facut 10k, iar ultimele 2 au cazut de TOT, efectiv n-au facut nicio afisare, nicio vizualizare in 2 zile.Stie careva ce se intampla? Sau daca e normal? Deci am postat in zilele astea 14. 1 15. 2 16. 3 17 am fost ocupat n-am postat 18. 4 19. 5 20. 6 21. 7 22. 8 23 am fost ocupat n-am postat 24. Am postat 2 ca am zis sa recuperez pentru ziua anterioara si pur si simplu canalul a murit, fac cate 3-4 vizualizari pe ora si vizualizarile astea vin de la clipurile populare din trecut. Ce sa-i fac? Din cate m-am interesat clipurile ca sa fie promovate trebuie sa am procentaj mare de vizionare, iar clipurile mele, mai ales primele 7 din cele 8 au procentaj de peste 90%, adica oamenii se uita in general aproape la tot clipul.Are careva un sfat? Initial m-am gandit ca poate e din cauza ca n-am postat in ziua aia, dar asta am facut si pe 17 n-am postat si tot a mers dupa.De thumbnailuri nu e vorba ca si ele sunt editate, nu sunt alea care ti le da Youtube-ul(dupa primele 3 clipuri am invatat sa pun thumbnail).

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cand postezi video-uri care nu sunt interesante, nu atragi pe nimeni, de aceea nu vine nimeni sa te vizioneze.
Au venit al inceput pentru ca era ceva nou si parea atractiv, dra cu timpul s-au lamurit si acum nu mai sunt interesati sa vina la ceva care-i plictistor sau neinteresant.

Trebuie sa inventezi tot timpul altceva nou, atractiv, frumos, interesant, ca numai asa readuci oamenii pe pagina ta, sa-ti vada postarile.

Personal, cand vad postari cu acel "thumbnail" ma irita si ies imediat din postarea respectiva, fiindca strica tot videoul si nu ma mai interseaza.
Lasa-ne pe noi sa vedem acel video de la cap la coada si sa facem "wow" dandu-ti punct la postare, dar nu-ti pune fata ta acolo peste video, ca-i deja frustrant si respingator si asta pune pe fuga pe cei care vin sa-ti vada munca.

| alex779988 explică (pentru Violleta2022):

Pai nu ma intelegi.Acel thumbnail nu e ceva editat cu fata mea, nu e cum ai face un vlog.Cand postezi un shorts Youtube-ul automat alege un moment din clip si-l pune automat ca thumbnail.Intelegi? Dar daca postezi de pe telefon acel shorts poti alege tu ce moment din clip sa fie pus ca thumbnail.Ca sa-ti dau un exemplu : daca eu fac un shorts de 30 de secunde cum sar de deasupra unei cascade pana aterizez in apa, eu pot alege ca thumbnailu sa fie momentu cand fac saritura.Sau pot alege momentu cand am aterizat in apa.Nu am zis ca fac eu thumbnail si pun acolo.Intelegi acum? Nu e cum crezi ca fac un clip de 10 minute si pun thumbnail cum dansez pisica si te fac curios...Shorts e clip sub 60 de secunde si cand ma refer ca fac cu fotbal, nu ma refer ca ma filmez pe mine, ma refer ca fac un fel de copilatii cu jucatori celebrii.Si faza e ca nu e cum ai zis tu ca nu se mai uita lumea, tocmai asta e chestia ciudata ca aveam procentaj de peste 90% la procentajul de vizionare.Adica asta inseamna ca aproape toti oamenii care s-au uitat la clip se uitau aproape la tot, pentru ca avfea doar 20 de secunde.Deci nu asta e scuza ca nu le placea oamenilor, ca tocmai ti-am explicat ca lumea se uita, dar brusc Youtube nu a mai recomandat DELOC clipul nou, adica sa te fac sa intelegi, primele 8 clipuri au bubuit, fiecare, iar al 9 n-a facut nicio afisare, adica nici macar nu i-a dat Youtube sansa sa fie vazut de cineva.Asta iti explic ca n-ai cum sastii daca un clip e bun sau nu daca tu nu-l recomanzi oamenilor ca sa-si dea cu parerea.Intelegi? Nu e posibil ca primele 8 clipuri sa faca peste 10k vizualizari fiecare iar al 9 sa nu faca nici macar o afisare adica nu l-a recomandat Youtube, daca nu-l recomanda asta inseamna ca nu-l pune pe feed-ul ala, adica nu-l pe pagina aia unde vezi tu shorturile.Intelegi? Nu i-a dat nicio sansa.Ai inteles acum?

| Violleta2022 a răspuns (pentru alex779988):

Probabil ca ceea ce postezi tu nu este atractiv si placut pentru cei acre iti vizioneaza video-clipurile.
Bineinteles ca nu poti face 10k doar cu 8 clipuri, dar faptul ca dupa al 8-le nu-ti mai vine nimeni inseamna ca ai o mare problema, aceea ca ceea faci este gresit sau neplacut si nu mai prezinti inters pentru privitori.
Elimina elementele pe care le-ai introdus recent ca alea sunt cele care iti strica filmuletele si pun oamneii pe fuga!

| alex779988 explică (pentru Violleta2022):

Am zis ca fiecare dintre cele 8 clipuri a facut peste 10k, in total am facut 108k. adica am chiar foarte mult tinand cont ca aveam doar 8 clipuri si pe langa vizualizarile alea am facut si 183 de abonati.Deci nu e de la mine asta vreau sa zic, e de la Youtube ceva o eroare ca nu e posibil ca faci in fiecare zi cate 10-15 mii de vizualizari iar in urmatorea zi sa faci efectiv 0.