| Unity a întrebat:

Hei TPU.
Eu invat cam prost, acuma am trecut in clasa a 8 a cu greu sincer, aproape am ramas repetent din cauza anturajului (nu ma judecati).

Am avut noroc cu parintii care au zis "Ba, bagati mintile in cap, nu mai sta cu aia" si am trecut chiar daca eram la 3 materii corigent.

In fine, mie imi plac calculatoarele si chiar mi-ar placea sa fiu programator, avand in vedere ca invat C# si ma pricep cat de cat, este vreo sansa sa ajung la un liceu bun si la o facultate ca sa ajung programator?

Desigur, daca trag tare in a 8 a la invatatura, am o sansa sa ajung la un liceu bun? Daca da, la ce liceu ar trebui sa ma duc?
Eu plec la mare pentru 7 zile dar cand ma intorc abia astept sa citesc raspunsurile, Peace.

Răspuns Câştigător
| Apetrei_Bogdan_1995 a răspuns:

Treaba e ca ca sa fii progamator ai nevoie de facultate. Daca vrei facultate de info ai nevoie de profil real la liceu. Daca vrei profil real te duci si anul asta tragi si daca iei 8 in testarea nationala la mate poate iese ceva din tine.Cel putin ma bucur sa vad ca cineva se trejeste la ralitate.

3 răspunsuri:
| Danzell a răspuns:

laughing my friend. nu e asa simplu. trebuie sa fii AS la matematica. sa gandesti logic.
Depinde ce intelegi prin a trage tare.
eu de exemplu inteleg ca atunci cand vii de la scoala treci direct la invatat.
pe langa teme, trebuie sa faci si pe cont propriu. cand nu intelegi ceva, intreaba profesori, pune-i sa iti dea mai multe exercitii... chestii de genu.

pentru inceput iti recomand sa incepi cu HTML.
eu invat python de 5 ani si tot nu pot sa spun ca il stapanesc cat de cat.
vei avea nevoie si de meditatii la un moment dat pentru ca ai nevoie de cineva care sa iti explice terminologia specifica.

| Unity explică (pentru Danzell):

Stiu HTML si Python este pentru moduri, sau gresesc? Am sa iau meditatii anul asta.

| Danzell a răspuns (pentru Unity):

Nu python nu este pentru moduri.
modurile pot fi scrise in limbajul care este disponibil pentru joc.
de ex minecraft accepta moduri scrise in java,
altele in lua, etc
nu poti face un mod scris intr-un limbaj sa mearga intr-un joc care nu e compatibil cu acel limbaj, sau care nu accepta moduri.
e destul de greu de explicat.