| MihaelaSiEu a întrebat:

Imi poate spune cineva, care este diferenta dintre un ebook, un netbook, un notebook si un laptop? Exista vreo diferenta intre ele sau folosirea tuturor acestor denumiri reprezinta doar o strategie de marketing?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| monstrulet a răspuns:

Pai e cam asa, din punct de vedere al performantei:
ebook< netbook< notebook
In general netbookurile sunt mult mai slabe decat notebookurile, pe netbook o sa iti mearga cam toate jocurile ingrozitor(pana si cs care e antic)... alea flash depe situri o sa mearga bine doar.
Pe notebook o sa miste ok jocurile, si normal, si aplicatiile(au procesor mai bun, placa video mai buna, etc.).
Comparatia e valabila si pentru dimensiune. Netbookurile au ecran mai mic de obicei, decat notebookurile.
Iar ebookurile... sunt exclusiv pentru citit carti...greu mai faci altceva pe ele.
Desigur unele sunt mai performante, iar altele, mai putin performantewinking.

1 răspuns:
| MihaelaSiEu explică:

Totusi, termenul de "laptop" pentru ce fel de computer este folosit? Sau toate cele mentionate(ebook, netbook si notebook) sunt considerate laptop-uri?