| n33bunaticu97 a întrebat:

Intre un televizor LED si LCD care e diferenta? Ziceti-mi daca diferenta este mare. big grin (vad ca e diferenta de pret) Funda! (scuze de categorie)

2 răspunsuri:
| HaKa93 a răspuns:

La LCD, marea problemă a fost dintotdeauna obținerea culorii negre. Datorită luminii fluorescente filtrată de cristalele lichide, culoarea neagră pe LCD-uri era…un fel de gri.
Tehnologia backlight LED, ce înlocuiește lumina fluorescentă, permite setări mult mai complexe, obținerea de negru corect, contrast mai bun, luminozitate mai bună, timp de răspuns mai rapid. Televizoarele pot fi mai subțiri, consumă mai puțin, sunt mai sănătoase pentru ochi, dar au un dezavantaj.