| Setryy a întrebat:

Poate acest sistem de gaming https://altex.ro/......ddr3-linux

Poate rula aceasta placa video http://www.pcgarage.ro/......128-bit-1/

21 răspunsuri:
| alexboss2020 a răspuns:

Nu merge link-ul, daca stiam ce sursa ai as pune ca da

| xBanKai a răspuns:

Frate. cu cel mai mare respect iti spun ca acea placa este un gunoi. Incearca sa-ti iei orice alta placa din orice firma cu orice nume scris pe ea (din punctul meu de vedere nu conteaza ) dar sa aiba 256 BIT. Pt mai multe detalii. stii ce-ai de facut tongue

| alexboss2020 a răspuns (pentru xBanKai):

Nu il informa gresit pe om, acea placa video gunoi cum i-ai zis tu duce orice joc la ora actuala si la pretul iei ceva mai bun nu vei gasi.

| xBanKai a răspuns (pentru alexboss2020):

Frate oriunde ai cauta. si pe oricine ai intreba o sa-ti zica la fel. 256 bit e clar mult superior 128 bit. BIT-ul conteaza la placa video nu memoria. Sper ca te-am ajutat big grin
AA si inca ceva, duce orice joc. orice placa duce jocurile. dar la ce specs? low? medium? laughing) Succes

| bogdan324 a răspuns (pentru xBanKai):

LOL,256 de biti are si un gtx 460 care deja are 7 ani de la aparitie si e muuuuult mai slab ca un 1050 ti,cum sa spui sa-si ia,citez,''orice alta placa din orice firma cu orice nume scris pe ea'',si cum sa nu conteze? ba conteaza foarte mult,bitii nu sunt totul la o placa video,mai sunt si alti factori precum arhitectura placii, bandwidth-ul, memoria placii, tipul de memorie, etc etc.
Un gtx 960 care are doar 128 de biti ii da bataie unui gtx 760 care are 256 biti, totusi 960-ul este mai nou cu o generatie(nu exista seria 800 pe desktop) deci s-au implementat alte tehnologii in arhitectura si din asta a rezultat "compresia" acelor valori, dar performanta este totusi mai buna.Nu tot ce zboara se mananca!

| xBanKai a răspuns (pentru bogdan324):

Da ai dreptate dar nu mai lauda atat 960 ca nu e cine stie ce laughing) regula de baza a telefoanele se aplica si in acest caz. ca de exemplu un telefon fantoma aproape de scorul Samsung galaxy s8+ :/ In fine big grin

| alexboss2020 a răspuns (pentru xBanKai):

Med-high deci nu e placa video low end ca sa stii.

| xBanKai a răspuns (pentru alexboss2020):

Pai e o diferenta intre 960 si sapphire :/ 960 e med high cum zici tu iar sapphire verry high - max laughing)) intelegi ce vreau sa-ti zic? big grin

| bogdan324 a răspuns (pentru xBanKai):

Nu se aplica nicio regula de baza a telefoanelor aici fiindca NU EXISTA cel putin pe piata noastra placi video "fantoma" care sa concureze cu cele de la AMD si Nvidia,practic compari fantome cu placi video, la telefoane e alta treaba, acolo industria e diferita, aici exista competitie crancena, de aici se si explica cum se face ca o "micuta" placa de 128 de biti poate impacheta atata putere.
Eu zic ca e o placa video foarte buna, mai ales pe versiunea de 4gb, care chiar si cu cei 128 de biti pe care ii are ruleaza ABSOLUT orice joc aparut cel putin pe medium-high cu un framerate decent, adica undeva la 60fps(exceptie jocurile cu fps blocat la 30).

| xBanKai a răspuns (pentru bogdan324):

Man cum am zis si mai sus :/ nu te contrazic -.- dar am avut un nVIDIA geforce 730 sau 750 nu mai stiu sigur de 2gb in 128 bit si una tot de la nVIDIA in 512 ram cu 256 bit. Ghici care a fost mult mai buna? evident aia cu 256 bit, si nu e asta. Am pus mai sus link-urile pentru comparatii, cautati si pe Youtube comparatii intre 128 bit si 256 chiar 192 sau 384 sau 512 bit. Multumesc de intelegere.

| xBanKai a răspuns (pentru bogdan324):

Https://www.youtube.com/watch?v=n7e5_vhl38A uite aici. si 770 e destul de veche zic eu :/

| bogdan324 a răspuns (pentru xBanKai):

Eu nu stiu ce ai jucat tu, si pe ce setari ai jucat, bitii aia sunt mai mult pentru rezolutii mari, dar cum toata lumea se joaca in 1080p aia 128 biti sunt destui atata timp cat exista si memorie video destula+putere de procesare corespunzatoare.Ce mi-ai aratat tu este o placa video mai veche dar mai buna ca si biti dar si putere de procesare cu memorie video mai putina impotriva unei placi mai slabe dar cu mai multa memorie, in acel video este o comparatie dintre o placa video high-end la vremea aia cu o placa video mid-end din ziua de azi, eu am facut comparatia dintre 2 placi din acelasi segment de performanta in care am aratat ca una mai noua de 128 poate bate una de 256, repet, din acelasi segment de performanta.Depinde si ce joci ca asa daca bagi totu pe medium da bagi rezolutii mari normal ca aia de 256 castiga(mai ales ca procesoru grafic e mai puternic, high-end), dar daca bagi setari ultra pe aia 2gb placa poate sa fie cea mai puternica de pe planeta, ca o sa ai fps drop-uri cat casa.Totusi trebuie sa recunosti ca diferenta dintre cele 2 este destul de mica, acum hai sa comparam o placa video de 192 biti, si anume gtx 1060, cu acel 770 de 256 biti, segmentu de performanta e tot pe acolo, dar te asigur ca acel 1060 este la nivel cu gtx 980 care este de 256 biti, aici se vede inovatia in arhitectura, tine cont ca 1060 este mid-high level.

| xBanKai a răspuns (pentru bogdan324):

Da ai dreptate la ultima fraza cu gtx 1060 si 980 in acel video e placa de vrea baiatul asta s-o ia :/ 1050 ti vs 770... da ai dreptate ca au evoluat cu tehnologia si morti raniti, dar eu i-am dat un sfat. Daca ai ecranul destul de mare 128 o sa-ti puna ceva probleme. in fine big grin Iti sugerez placa de-o am eu, e geniala. Nicio problema in niciun joc. tongue
Ma adresez celui care vrea sa achizitioneze o placa video tongue

| bogdan324 a răspuns (pentru xBanKai):

Faza e ca din cate vad vrea placa video noua, dar sunt total de acord cu tine ca isi poate lua ceva mai bun decat acel gtx 1050 ti, un gtx 970 se poate cumpara de pe olx cu 750-800 lei, care este o placa video foarte buna.Dar aici sunt niste probleme:
1.Nu are o sursa care sa poata tine un gtx 770 sau 970, prin urmare are nevoie de ceva mai mic ca si consum precum acel 1050 ti
2.Chiar daca si-ar cumpara ceva mai puternic, procesorul ar face bottleneck, adica placa nu ar trece de 60% utilizare.

| xBanKai a răspuns (pentru bogdan324):

Unde ai vazut frate sursa? ca la mine nu merge link-ul si nu pot sa-i recomand ceva. sad

| bogdan324 a răspuns (pentru xBanKai):

Are o petarda de maxim 450w de 50 de lei, am mai pus mana pe sisteme myria si stiu ce vorbesc.

| xBanKai a răspuns (pentru bogdan324):

Au sh1t... pai si daca o ia pe aia 1050 ti s-ar putea sa i se stinga de la temperatura :/... e complicat sad

| bogdan324 a răspuns (pentru xBanKai):

Aici are loc transferul de caldura, procesorul grafic va fi rece dar caldura va fi degajata in restul pc-ulul, asta nefiind o problema prea mare, deoarece oricum gtx 1050 ti nu emana foarte multa caldura.

| xBanKai a răspuns:

I have an Sapphire Radeon R9 380 NITRO 4GB GDDR5 256-bit BackPlate (OC) and the fans will start just after the temp is 50 degrees big grin So if u just give some more energy on fans to be over 50% u will play every game with over 60 FPS full specs and the temp LOWER THAN 50 degrees. Belive me happy I hope i helped you guys. Asta e placa mea video, comm-ul este al meu dar mi-a fost lene sa-l traduc. big grin L-am scris pe Youtube la cineva care avea nelamuriri