| LucianR a întrebat:

Recomandati-mi cele mai bune jocuri de strategie!

3 răspunsuri:
| Moldoveanul a răspuns:

-seria Total War (mai ales recentul Shogun 2);

-Company of Heroes + expansion-uri;

-seria Men of War (dificultate mare, mai ales Men of War: Vietnam);

-Sins of a Solar Empire + expansion-uri;

-seria Civilization (nu cred ca mai poti gasi I si II, din pacate);

-seria Age of Empires + Rise of Nations (good old times);

-seria Command and Conquer;

-World in Conflict;

-seria Supreme Commander;

-seria Starcraft (adica 1 si 2 + expansion-uri);

-seria Warcraft.

Sa le joci cu placere!

| LucianR explică (pentru Moldoveanul):

De seria Stronghold ce poti sa imi spui?

| Moldoveanul a răspuns (pentru LucianR):

Am jucat primele jocuri din seria Stronghold. Chiar daca multi spun ca e ceva deosebit, eu nu am fost impresionat. Poate m-am apucat prea tarziu (deja aveam ceva experienta in strategii, fie ele RTS-uri sau TBS-uri), sau poate grafica m-a alungat de la un produs de calitate. Cel mai probabil a fost a doua varianta.
Nu stiu de ce, dar in ultima vreme, ochii mei s-au dezobisnuit cu rezolutiile mici si culorile de ordinul zecilor. Nici macar nu mai pot savura o runda de Age of Empires (2) ca la carte, datorita animatiilor scurte si a senzatiei permanente de lag (jocul are un framerate mai mic, nu e problema la hardware).
Au trecut vremurile bune, in care ma jucam Tales of Monkey Island (primul) si ma durea in cot de grafici. Dar acum, dupa ce am fost expus numeroaselor productii marca EA, THQ, 2K Games si Ubisoft, a inceput sa imi pese de ce nu imi pasa la 5 ani.
Iar m-am luat cu povestile. Din cate am jucat, mi-am dat seama ca Stronghold este un RTS cu ceva elemente de kingdom sim. Daca iti plac jocurile astea, atunci nu vad un motiv sa nu il incerci, mai ales ca la vremea lui a primit note bune, atat din partea criticilor, cat si din partea utilizatorilor.