| Anonim420420 a întrebat:

de curand mi am luat un laptop! Va rog sa imi dati niste sfaturi cum as putea sa pastrez bateria functionala cat mai mult timp, si daca se strica merge schimbata?

Răspuns Câştigător
| xBanKai a răspuns:

Ca sa tii cat mai mult bateria functionala iti sugerez sa nu stai cu el in priza acasa dupa ce bateria e full. daca vei face asta i se va micii viata ba mai mult o sa-ti scada si performanta. Ai grija de el si mai ales la ventilatoare sa nu fie niciodata infundate. gen pe o masa fara suport sau nu stiu ce. Pune niste carti, paie, lemne, ce vrei tu pe marginile laptopului dar sa fie si fix sa nu te enerveze, in asa fel incat sa aiba de unde trage aer ventilatorul. Al doilea pas e sa-l cureti din cand in cand. maxim la o luna pentru ca la laptopuri e pericol. Funda? big grin

2 răspunsuri:
| Veerra a răspuns:

+ dacă folosești Windows 7/10 ai opțiunea de alege cantitatea de energie care este consumată/ cu oarecum pierderi de performanță (nu știu cât e de adevărat) Start> Panou de Control> (sus în dreapta) Vizualizare după: Pictograme mici> Opțiuni de alimentare. Bifezi: Economisire energie. Îți recomand să nu îl stresezi când e pe baterie, nu juca jocuri video care consumă performanță, asigură-te că se răcește cum trebuie și schimbă pasta termo-conductoare când se usucă.

| Anonim420420 explică (pentru Veerra):

Cand stiu cand se usuca pasta?