| perusu a întrebat:

am incercat sa creez un server minecraft si nu functioneaza imi apare cand intru pe server can't resolve hostname, ce pot face? sau explicati-mi voi cum creez server.

Răspuns Câştigător
| DarkBlade29 a răspuns:

1.intra pe site-ul de mc si descarca serveru
2.intra in el ca sa se creeze datele
3. cauta pe google,, my ip,,(ip-ul de la server)
4.il copiezi exact la server nou si pui portul(adica :25565, 25565 e cel mai comun)
5.intri in fisierele servarului si cauti un fisier (hotepad sau wordpad, sau dai cu click dreapta si open with) server properties (acolo cauti unde scrie ip: si scrii ip-ul, tot acolo poti schimba si pentru cei cu cracked)
6.deschizi serverul si astepti pana se termina datele de scris /aparut acolo apoi in bara de scris de jos scrii/op numele tau si enter
apropo can, t resolve hostname e din cauza ip-ului, poti da un reconect la internet si poate merge.