| k1DDDddUu a întrebat:

Am nevoie de parerile cunoscatorilor in domeniul IT.
Am aceasta placa video : http://oi41.tinypic.com/20h1urm.jpg
nVidia GeFroce 7300 GS 512 MB.
Temperatura cand e Idle este de aprox. 70-75 grade celsius, iar cand ma joc ceva cu pretentii grafice cum ar fi un nfs, ajunge in 10 minute la 106-107 grade celsius.
Are racire pasiva. Este normala aceasta temperatura? Ce sa fac?

3 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Nu este deloc normal ca sa ai 75 grade in idle cu o placa video, 75 grade trebuie sa ai cand te joci pe ea. Iti recomand sa scoti tabla acea laterala a pc-ului si sa pui un mini ventilator sa bata in pc, altfel nu te va mai tine mult placa video.

| SilviaDulcik a răspuns:

Este normal.
Roaga pe cineva care se pricepe sa o desfaca si sa ii schimbe pasta si incearca sa ii pui un ventilator de carcasa, vezi tu cum faci sa stea acolo.

O alta solutie este sa iti cumperi alta.

| RaduHD a răspuns:

Incearca sa cureti calculatorul de praf. De obicei la placi video temp. maxima nu depaseste 75-100 grade.