| Irimia_Raul_2000 a întrebat:

Am o problema cu calculatorul. De ceva timp a inceput sa imi mearga extrem de greu. pe jocuri am sub 50 fps si CPU e mai tot timpul la 100% si nu fac nimic pe el. Nu stiu de la ce. Inainte mergea perfect peste 200 fps dar de un timp face lag extrem de mare nu stiu problema..Cine ma poate ajuta? Trebuie schimbat windows? Am virusi?

15 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uploadeaza un screenshot cu task manager, la processes si performance, sau ce ai tu la windows, cum ai tu, un procesor mananca exagerat de mult din CPU si am mai intalnit la multe calculatoare asa ceva, uneori s-a rezolvat cu o scanare anti-malware + anti-virus, alte ori cu reinstalare, alteori cu defragmentare hdd si etc.

| Irimia_Raul_2000 explică (pentru anonim_4396):

Da-mi daca vrei un Facebook sau ceva sa iti trimit screen shot sau la ce ai nevoie la procese si la CPU m-ma tot uitat. cam la toate sunt 0 dar cand intru pe internet un joc ceva. urca la 20 30 si inainte nu facea asa. maxim pana in 40 era cpu utilizat. Acuma fara sa fac nimic urca la 100%, si la performanta la ce sa ma uit?

| Tavi_Tudor_1973 a răspuns (pentru Irimia_Raul_2000):

Baga Windows 7 și dacă il ai dai restart la Windows

| Irimia_Raul_2000 explică (pentru Tavi_Tudor_1973):

Da il am. si cum dau restart la windows?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Irimia_Raul_2000):

Ce iti mananca asa de mult, aia trebuie sa te uiti, ce proces iti utilizeaza resursele.
Dai pe open resource monitor si vezi acolo la cpu ce iti consuma mult, trebuie sa existe un sens, o aplicatie/update sau orice alt proces al windows-ului, trebuie identificat pentru a vedea mai exact problema.
Daca consideri ca nu ai suficiente cunostinte in ale IT-ului, sfatul meu este sa apelezi la un service specializat in calculatoare, ti-ar fi mult mai uti.

| Irimia_Raul_2000 explică (pentru anonim_4396):

Ce sa apelez nici macar nu sunt din Romania. nu chem acum straini

| Irimia_Raul_2000 explică (pentru anonim_4396):

Plus daca nu e chiar asa de grav si nu se intampla nimic il las asa doar ca e enervant lag-ul

| anonim_4396 a răspuns (pentru Irimia_Raul_2000):

Practic il soliciti procesorul ca intr-un joc, numai ca pe termen indelungat...

| Irimia_Raul_2000 explică (pentru anonim_4396):

Ok. am aflat ceva. inainte nu ma uitasem cum trebuie la procese. Acuma m-am uitat. Unul de acolo se numeste proces de sistem si foloseste cate 80 70. dar cand sa dau click stanga pe sa setez acolo ceva nu merge. ca e sistem. habar nu am ce e ala dar tot 80 70 arata. Acuma ce am terminat un meci de lol si am avut tot meciul 10 fps. De la 200 300 cat aveam inainte. Clar o problema

| anonim_4396 a răspuns (pentru Irimia_Raul_2000):

Https://www.drivereasy.com/......indows-10/
Te referi la asa ceva?

| Irimia_Raul_2000 explică (pentru anonim_4396):

Aia vad ca scrie windows 10 habar nu am. ma tot uit acum si sunt multe care au peste 30 de ex: Wmiprvse, audiodg, svchost, mbam service. ogramada. si se misca in reluare. o problema este 100% ca doar acum 2 saptamanii mergea perfect.

| floryn1993 a răspuns:

Verifica in task manager > background processes ce program solicita procesorul asa la maxim, ultima solutie instalare window pe curat,

| Irimia_Raul_2000 explică (pentru floryn1993):

Da. sigur am sa instalez alt windows pe curat.

| xxRalucutza a răspuns:

Dragi jucatori,
Clientul v7.5 mult asteptat a fost implementat! Intra acum si distreaza-te alaturi de prietenii tai în timp ce te bucuri de un server de durata, cu un design unic? i o atmosfera placuta!
Ce este nou? :
- Evolutii noi adaugate!
- Design nou la mape!
- Design nou la iteme!
- Design nou la mount-uri!
- Seturi noi de arme!
- Frizurile au fost înlocuite cu colorantele!
- Iteme de upgrade noi adaugate!
- Sistem de salvare date login.
- Sistem nou de emo? ii!
Ti se pare interesant? Atunci nu ezita sa-ti creezi un cont, sa-ti faci prieteni si sa dovedesti ca esti cel mai bun.
Vrei sa aflii singur mai multe informatii si tot ce este nou? Atunci descarca noul client: http://www.sonymt2.ro/sv/descarcari.
Echipa SonyMt2 te asteapta cu bratele deschise.
Poze : 1.http://i.imgur.com/JLOAgKS.jpg
: 2 http://i.imgur.com/ypkNOwx.jpg
: 3 http://i.imgur.com/8Bq9Nxv.jpg

| Irimia_Raul_2000 explică:

Utorent am verificat nu are nimic la descarcari