| Fanny230 a întrebat:

Salut, am si eu o intrebare legata de sistemul de operare.
Mai exact, cum credeti ca mi-ar rula Windows 7 pe un pc : 512mb RAM, 64mb placa video, 2. 80Ghz Intel(R) Celeron(R)
Am auzit ca ruleaza foarte bine si pe 512 mb RAM, voi ce ziceti mi-ar merge? si daca mi-ar merge, cum?

Răspuns Câştigător
| mickeyMT a răspuns:

Mai spune-mi odata ce inseamna 64 de biti ca nu am inteles? Adica pe bune!? E ca si cum ai spune ca 64= 128/2. Eu cred ca nu stii ce inseamna 64 de biti. L-ai bagat pe saracu om in ceata cu explicatiile tale stupide, si pe mine cu cateva fraze care nu au nicio logica.
Sa revenim: Windows 7 este un sistem foarte bine optimizat, prin urmare el este capabil sa suporte si configuratii mai slabe. Cu 512 mb ram si un procesor de 2.8 win7 o sa-ti ruleze bine, in sensul ca nu o sa se blocheze. Ei bine, cat despre placa video v-a trebui sa scoti tema Aero, daca vrei performate sporite.
Instalarea o sa dureze relativ repede, pentru o versiune light(multe aplicatii sunt scoase pentru a sporii performantele).
Eu am avut un pc aprox. ca al tau si am instalat win7 pe el si a mers bine cat timp nu l-am fortat.
Parerea mea: Instaleaza Windows-ul si vezi tu singur cum merge, nu-i lasa pe altii sa iti spuna.

5 răspunsuri:
| Mihail2020 a răspuns:

Salut!
Windosul nu o sa iti mearga.
Nu-i Compatibil la Windows 7.
Sa zicem ca merge instalarea dar o sa mearga foarte greu, Windows 7 consuma multe resurse,(mananca multa memorie Ram si video).
O sa iti mearga mai greu ca sa stii, numai la calculatoarele care au 512-725-1024Mb Ram si sa fie 64bit.

Ce inseamna 64bit.
Cum ar fi 32+32=64 o viteza dubla.
Si o sa intrebi?
Care ar fi diferenta intre.
512Mb,64placa video cu 32bit.
Si este la fel si cel de 64.
Iar din 64 il faci 32bit ar iesi cam asa.
1024Mb,128 placa video cu 32bit.
Viteza dubla, chiar daca are acelasi system sau acelasi viteza conteaza si viteza la bit.

Sistemul tau nu prea ruleaza asa bine mai ales ai memoria mica la placa video trebuie sa fie minim 512.

| mickeyMT a răspuns (pentru Mihail2020):

Mai spune-mi odata ce inseamna 64 de biti ca nu am inteles? Adica pe bune!? E ca si cum ai spune ca 64= 128/2. Eu cred ca nu stii ce inseamna 64 de biti. L-ai bagat pe saracu om in ceata cu explicatiile tale stupide, si pe mine cu cateva fraze care nu au nicio logica.
Sa revenim: Windows 7 este un sistem foarte bine optimizat, prin urmare el este capabil sa suporte si configuratii mai slabe. Cu 512 mb ram si un procesor de 2.8 win7 o sa-ti ruleze bine, in sensul ca nu o sa se blocheze. Ei bine, cat despre placa video v-a trebui sa scoti tema Aero, daca vrei performate sporite.
Instalarea o sa dureze relativ repede, pentru o versiune light(multe aplicatii sunt scoase pentru a sporii performantele).
Eu am avut un pc aprox. ca al tau si am instalat win7 pe el si a mers bine cat timp nu l-am fortat.
Parerea mea: Instaleaza Windows-ul si vezi tu singur cum merge, nu-i lasa pe altii sa iti spuna.

| flame96 a răspuns:

Nu o sa mearga.ai ram prea mic. Da si moartea gresesti in privinta la placa video. la mine este de 256 md si merge foarte bine

| Mihail2020 a răspuns (pentru flame96):

Dar de cat biti este al tau 32 sau de 64?

| Fanny230 explică (pentru Mihail2020):

32 biti.

| flame96 a răspuns:

Este de 32 bit