| PacoPacolina a întrebat:

Salut.Am un laptop Lenovo G50.Si ma intreb daca merge Gta 5 pe el.
Componente: Processor : Intel(R) Core(TM) i3-4005U CPU @ 1. 70GHz
Ram : 4 GB
System type : 64-bit
Memorie : 1 T (Aici nu e problema happy
PLaca video : AMD Radeon(TM) R5 M330 sau Intel(r) HD Graphics Family (NU stiu care e placa video dintre astea doua )

Ce spuneti, suporta Gta5?
MULTUMESC

6 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

Salut!
La setari grafice "sub minimile oficiale" jocul ar putea fi jucabil ( 20-30, poate mai mult ).

Ideea e ca acest procesor are core-uri puternice, dar acestea se impotmolesc cand vine vorba de lucrat impreuna.

Laptopul tau are specificatii "asemanatoare" cu https://www.youtube.com/watch?v=M4urCuG0mgU&t=2s&ab_channel=LowSpecGamer
Daca realizezi aceleasi setari o sa iti mearga aproape la fel.

| SilviaDulcik a răspuns:

Va funcționa dar va sughița laptopul cu el. Procesorul este prea slab pentru a face față la tot ce se întâmplă, dacă avea 2GHz poate, poate făcea față jocului cu toate setările pe minim.
Memoria RAM este și ea la limită dar nu cauza probleme la setări minime.

| randomgui a răspuns (pentru SilviaDulcik):

Nu frecventa conteaza, e un laptop vechi cu procesor din generatia a 4-a nu o sa duca si daca da in 40 fps pe munte

| SilviaDulcik a răspuns (pentru randomgui):

Frecvența contează foarte mult. Nucleul este puternic la acel procesor însă frecvența este mult prea mică. Un i3 4000M îl duce fără probleme la setări grafice minime.

| randomgui a răspuns (pentru SilviaDulcik):

Daca pe procesorul me i7 6700k fac undervolting si undercocking la 1Ghz nu o sa imi scada ATAT de mult fata de frecventa de baza care este 4Ghz maxim 20 de fps uri

| SilviaDulcik a răspuns (pentru randomgui):

Https://www.youtube.com/watch?v=PABR7JHOyhs
Acest studiu este pentru a dovedi că în majoritatea cazurilor contează și frecvența.