| Alexandru_Gaievici_1989 a întrebat:

Salut am un procesor i3 2120. ce placa de baza imi recomandatii?

Răspuns Câştigător
| flixbuster a răspuns:

Uita-te (atent) la ce filtre am pus - iti da toate placile socket 1155.

Computers & Accessories : Components : Motherboards : LGA 1155

Sunt 10 rezultate de toate, am luat-o de la ieftin la scump. Cele mai ieftine doua sunt ROKOO si ti le recomand doar daca nu prea ai bani pentru ca eu nu am auzit de acea firma. A treia la rand este Gigabyte-ul pe care ti-l recomand. Mai departe te uiti tu, poti sa dai si 473 lire pe cea mai scumpa daca vrei.

Cred ca ti-am raspuns suficient la absolut toate intrebarile.

10 răspunsuri:
| flixbuster a răspuns:

O placa de baza socket 1155. Se gasesc mai greu noi tinant cont ca ai un Sandy Bridge (Intel Core generatia a 2-a).

Vezi daca e ceva interesant nou pe aici: http://www.price.ro/....../index.php

Daca nu, second hand:

http://www.samwise.ro/catalog/placi-de-baza-3/filtru-socket-1155-14

sau

http://www.olx.ro/electronice-si-electrocasnice/q-placa-de-baza-1155/

| Alexandru_Gaievici_1989 explică (pentru flixbuster):

Din cele noi care este mai buna, ca nu prea ma pricep happy

| flixbuster a răspuns (pentru Alexandru_Gaievici_1989):

Cand am scris mesajul anterior nu m-am uitat in detaliu (pentru ca nu stiam ce vei vrea sa cumperi).

Acum ca ai zis de cele noi m-am uitat si din pacate pentru cele doua modele sub 300 RON (mai mult nu merita in nici un caz) nici una nu mai este disponibila.

Iti recomand una din cele doua placi de Samwise.

Avantaje pentru DH67BL: e mai ieftina cu 32 RON, are HDMI (daca ai nevoie de asa ceva este important).

Avantaje pentru DQ77MK: suporta memorie mai rapida (1333/1600 fata de 1066/1333 la cea mai ieftina), are DVI-D (dar nu are HDMI ca cea mai ieftina. Ambele au DVI-I), suporta si procesoare Intel Core generatia a 3-a (ambele suporta procesoare Intel Core generatia a 2-a - cum ai tu).

Informatia cu generatiile de procesoare Intel Core suportate apare doar la Samwise pe site, la Intel pe site nu gasesc nimic: http://ark.intel.com/compare/50098,59044

In functie de ce componente mai ai (in special RAM) si ce monitor (cu DVI-D, DVI-I sau HDMI) ai tu poti decide care placa este mai potrivita pentru tine. Atentie, nici una din placi nu are iesire VGA deci nu poti pune direct un monitor VGA, iti trebuie un adaptor (in functie de placa poate fi DVI-D la VGA sau DVI-I la VGA sau HDMI la VGA, vezi si tu care este cel mai ieftin). Gasesti astfel de adaptoare la http://www.conectica.ro

| Alexandru_Gaievici_1989 explică (pentru flixbuster):

Https://www.amazon.co.uk/......_1_fkmr0_1 ie=UTF8&qid=1515085021&sr=8-1-fkmr0&keywords=Intel%C2%AE+Desktop+Boards+with+Intel%C2%AE+Q77+Express+Chipset asta ar fi buna? pentru ca doar de pe situ asta pot lua pentru ca nu sunt in Romania

| Alexandru_Gaievici_1989 explică (pentru flixbuster):

Https://www.amazon.co.uk/ref=nav_logo imi poti recomanda o placa buna de pe site-ul asta?

| flixbuster a răspuns (pentru Alexandru_Gaievici_1989):

O, nu, placa aceasta este socket 1151 pentru procesoare Intel Core generatia a 6-a si a 7-a.

| flixbuster a răspuns (pentru Alexandru_Gaievici_1989):

Http://goo.gl/Ep1wEn

Primele doua ar fi marka ROKOO de care n-am auzit dar sunt ieftine, costa ~ 43 lire. Asa, dupa specificatii, sunt bune pentru procesorul tau. Nu stiu cum e cu garantiile pe la Amazon UK, tu stii mai bine. Daca te strange punga, poti sa iti iei una din asta.

Daca punga nu te strange prea tare, ti-as recomanda-o pe a treia in ordinea pretului, Gigabyte GA-H61M-DS2. Costa mai mult de dublu ca ROKOO dar este o firma cunoscuta. Evident, si aceasta este buna pentru procesorul tau.

| Alexandru_Gaievici_1989 explică (pentru flixbuster):

Doar cele 2 de la rokoo sunt bune? nu ai mai gasit si altele pe amazon?

| Alexandru_Gaievici_1989 explică (pentru flixbuster):

Da iti multumesc. O ultima intrebare Gigabyte GA-H61M-DS2 DVI asta pana la ce placa video de la nVIDIA suporta, daca poti sa imi spui. Multumesc foarte mult.

| flixbuster a răspuns (pentru Alexandru_Gaievici_1989):

Tinand cont ca placa de baza Gigabyte are "PCI Express Gen 3.0 support" si ca toate placile video noi din piata sunt PCI Express Gen 3.0 poti pune in placa de baza ce placa video vrei.

Depinde de sursa, sa poata da atata putere cata vrea placa video si daca e cazul sa aiba conector de power pentru aceeasi placa video. Placa de baza in sine insa nu are nici o restrictie.

Mai depinde si de procesor, sa fie suficient de rapid cat sa nu "gatuie" placa video. La un i3 de generatia a 2-a cum ai tu, nu m-as arunca la cea mai tare/scumpa placa video.

| flixbuster a răspuns (pentru Alexandru_Gaievici_1989):

Uita-te (atent) la ce filtre am pus - iti da toate placile socket 1155.

Computers & Accessories : Components : Motherboards : LGA 1155

Sunt 10 rezultate de toate, am luat-o de la ieftin la scump. Cele mai ieftine doua sunt ROKOO si ti le recomand doar daca nu prea ai bani pentru ca eu nu am auzit de acea firma. A treia la rand este Gigabyte-ul pe care ti-l recomand. Mai departe te uiti tu, poti sa dai si 473 lire pe cea mai scumpa daca vrei.

Cred ca ti-am raspuns suficient la absolut toate intrebarile.