| ashmeker a întrebat:

Salut ar merge pcu-l asta pentru gaming
Procesor: Intel Core 2 Quad Q6600, (4 X 2.4 GHz)
Placa de Baza: Asus P5Q Deluxe;
RAM: 8 GB DDR2-1100;
HDD: WDC Enterprise, 320 GB, 7200 RPM, SATA- II;
Placa video: NVIDIA GeForce GTX 745 2 GB DDR3;
Graphics Clock: 1032 MHz, Memory clock: 1800 MHz;
Placa Retea Ethernet;
Placa Retea Wireless;
Placa Sunet 7.1;
Iesire Audio Optica;
SATA II Extern;
Firewire;
Front USB, Audio;
Sursa Spire sp-atx-550wtn-pfc; (PFC Activ);

12 răspunsuri:
| xToToShelx a răspuns:

Nu stiu de placa de baza pentru ca ea e cea care-ti ofera (ddr) si nu ai cum sa ai la RAM ddr2 si la video DDR3. Si ar fi de preferat sa ai ram ddr3 deoarece viteza lor de procesare e mai mare. Adica mai bine ai sa spune 4 GB RAM DD3 decat 8 GB ddr2. In rest mi se pare foarte in regula.

| ashmeker explică (pentru xToToShelx):

Placa video e 2gb si 128 bit?

| xToToShelx a răspuns (pentru ashmeker):

Ce am vrut eu sa-ti spun e ca placa ta de baza e ceea care da DDR'u. Si tu ai pus ca RAM'ii sunt DDR2 si placa de baza e DDR3 si asta nu se poate. Daca placa ta functioneaza cu DDR3, trebuie sa ai si placa de video si RAM'ii tot DDR3. Intelegi? Adica undeva ai gresit, ori la placa de baza, ori la RAM, ori la placa video. Ideea e ca toate trebuie sa aiba acelasi DDR ca sa fie compatibilebig grin. Sper ca m-am facut mai inteles de data astabig grin

| ashmeker explică (pentru xToToShelx):

Si atunci trebuie schimbata placa de baza

| xToToShelx a răspuns (pentru ashmeker):

Pai depinde de ce DDR suporta. Daca si ea suporta DDR 3 ca si placa video, ramane doar sa schimbi RAM'ii din DDR2 in DDR3. Ai inteles?big grin

| ashmeker explică (pentru xToToShelx):

Da suporta doar ddr2 cat ar fi o placa de baza care sa mearga la pc-
ul asta?

| xToToShelx a răspuns (pentru ashmeker):

Poftim
http://www.emag.ro/placa-de-baza-asus-socket-1150-h81m-k/pd/D2N1VBBBM/
Dar fii atent. Daca nu te pricepi in a-ti face singur calculatorul pe bucati, vorbeste cu cineva pentru ca sunt mici chestii care trebuiesc sa se lege intre ele. Placile de baza au si ele anumite slot-uri pentru procesoare Intel sau amd. Asta pe care am pus-o aici e pentru procesorul tau. Dar cum am mai spus. Sa ai pe cineva langa tine care se pricepe exact daca tu nu esti in domeniul asta.:D

| ashmeker explică (pentru xToToShelx):

OKe merci

| xToToShelx a răspuns (pentru ashmeker):

Nu ai pentru ce. Sper ca te-am ajutatbig grin

| ashmeker explică (pentru xToToShelx):

I5 3470 4*3, 6 ghz ivy bridge:
Procesor i5 3470 soket 1155 ivy bridge
Placa de baza AsrocK H61M-DG3/USB3 cu shield
Ram ddr3 1333mhz Kingston 8gb 2*4gb
Video Palit gt630 2gb/128bit
Dvd-rw LG sata
Hdd 250 gb wd sata
Sursa 500w rpc, Carcasa rpc

| ashmeker explică (pentru xToToShelx):

I5 3470 4*3, 6 ghz ivy bridge:
Procesor i5 3470 soket 1155 ivy bridge
Placa de baza AsrocK H61M-DG3/USB3 cu shield
Ram ddr3 1333mhz Kingston 8gb 2*4gb
Video Palit gt630 2gb/128bit
Dvd-rw LG sata
Hdd 250 gb wd sata
Sursa 500w rpc, Carcasa rpc asta cum e?

| xToToShelx a răspuns (pentru ashmeker):

Uite aici cum arata carcasa RPC. E clasica si e ok
http://www.pcgarage.ro/carcase/rpc/rpc-d305b-500w-e/