| Balan_Marian_1997_D8Mk a întrebat:

Salut, as dori sa aflu daca Procesor Intel Pentium G4560, 3.5GHz, 3MB, BX80677G4560 functioneaza pe placa de baza MSI MS 7592.

Vreau sa cumpar acel procesor ca sa pot sa joc SMITE fara sa am low FPS.

Actualul procesor este Intel Celeron 2. 60GHz si am in acest moment 4 GB ram DDR3.

Si a 2 intrebare este :

Daca o sa achizitionez procesorul de mai sus (daca o sa functioneze pe placa respectiva) si achizitionez inca un slot de RAM de 4 GB ram ( total 8 cu ce am acum) o sa mai am FPS low in SMITE?

Tin sa precizez ca am si placa video DDR3 de 2GB

Astept cat mai multe raspunsuri

Răspuns Câştigător
| TheNexus a răspuns:

Placa ta are socket LGA 775 si procesorul pe care vrei sa-l achizitionezi este compatibil cu socket LGA 1151, deci nu este compatibil. Trebuie sa cauti o placa de baza cu socketul LGA 1151. Procesorul suporta rami de tip DDR3L si DDR4, de maxim 64 GB si frecvente de 1333, 1600, 2133, 2400 MHz si suporta dual channel (adica doua placute de ram). Si sa stii ca placa aia de baza suporta doar memorii de tip DDR3. Nu iti sugerezi sa adaugi rami. Daca ai o placuta de la o firma si o placuta de la alta firma o sa ai probleme sau daca nu sunt egale, de exemplu ar trebui sa ai doua placute de 4gb (daca vrei 8gb ram). Rami nu o sa faca o diferenta prea mare in smite deoarece jocurile cer placi video bune, deci placa video este mai importanta, dar da daca iti pui mai multi rami o sa iti mearga mai bine, dar e posibil sa nu fie mare chestie. Sper ca te-am ajutat!