| CopiluProblema a întrebat:

Salut,cand fac overclock trebuie sa tin cont DOAR de temperaturile limita? sau mai sunt alte aspecte de luat in considerare? am dat overclock la placa video gpu +100 si mem +150 si imi sta la 50 de grade in joc, ma refer daca mai este loc de mai mult? Am auzit ca sa nu fac peste 80-90 de grade in jocuri iar in idle este la 40. Dupa as vrea si la procesor si mi-ar prinde bine niste sfaturi. Am GT 730 2gb 128, Intel pentium dual 3, 5 hasswel.Cu aceste setari placa video este overclock 14%, mai pot sa-l maresc si sa fiu safe?

3 răspunsuri:
| SilviaDulcik a răspuns:

Dacă placa video este stabilă la un overclock de la 700MHz la 800MHz (chipset) e bine. Poți să o duci la 850MHz dacă ai răcire bună în toată carcasa. La memorie VRAM nu știu ce să îți spun, trebuie să ne spui modelul exact pe care îl ai.
Orice ai face, ai grijă ca placa video să nu treacă de 80 de grade celsius.

La procesor nu poți să faci overclock dacă este Haswell, toate procesoarele înafară de cele K sunt blocate.
Mai mult ca sigur ai un G3460, care este blocat. Singurul Pentium deblocat este cel aniversar: G3258.

| CopiluProblema explică (pentru SilviaDulcik):

Am placa video GIGABYTE GeForce GT 730 2GB DDR3 128-bit

| SilviaDulcik a răspuns (pentru CopiluProblema):

Poți să încerci să duci frecvența memoriei la 2000MHz.