| Albertxxx a întrebat:

Salut, de acum putin timp (cam 2 saptamani) am o problema cu pcul, am jucat far cry 2 pe un pc cu Dual core amd, 1gb ram si placa video 512mb, cu totul dat la low, vreo 2 zile in care m-am jucat (nu mult) pcul s-a blocat cand am intrat pe google, am dat un restart si apoi dupa vreo 10 minute de asteptare aparea o problema in disk local c(discul primar).Am rezolvat problema aceea, fara a reinstala windowsul, dar aseara cand l-am pornit, si dupa ce am intrat pe google pcul s-a blocat iar, iar am dat restart, dar de aceasta data imi aparea Error on loading operation system, am introdus cdul cu windows(XP), dar astept cam 15 minute pana ajung la partea cu alesul care partitie sa fie cea primara, nu asta ar fi problema, dar acolo nu imi apare nimic, apoi ori ce as da, D=delete partition, Enter=select partition imi apare asta"Examining 238473 MB disk 0 at id 0 on bus 0 on atapi..." dupa ce astept cam doua minute imi apare o eroare ca cea din BIOS si nu am ce sa fac, ma puteti ajuta? Aveti idee cum imi pot da seama care componenta e afectata, sau ce s-a intamplat? (Farcry-ul a fost scanat inainte de a fii deschis, deci nu cred ca a fost vreun virus, cel putin nu de la acest joc.)

Răspuns Câştigător
| Andrei7520152 a răspuns:

Sorry dar pare ca hard disk-ul tau e RIP.

E mort.

Doar faptul ca si-a dat duhul in timp ce ai jucat Far Cry 2 e doar o coincidenta. Nu exista nici un virus de pe planeta care sa afecteze (sau chiar sa strice) un hard disk perfect functional. Ti se strica indiferent daca jucai sau nu Far Cry.

Se poate ca HDD-ul sa nu fie afectat si sa fie o problema de conexiune. Un cablu defect, uzat, sau ceva. Incearca sa le schimbi, jongleaza RAMii si vezi daca are vreun efect (nu ma injura daca agravezi situatia).

Si eu am patit sa folosesc un Hard disk 4-5 ani, dupa care mor instant, fara nici un avertisment. Imi pare rau daca ti-ai pierdut date importante.

Dar poti incerca un experiment ca sa-ti recuperezi datele, dar e destul de complicat.

Trebuie sa faci rost de Windows Live si sa faci un bootabil.
http://www.wikihow.com/Make-a-Windows-Live-CD

O poti folosi ca pe un CD bootabil pentru a intra in Windows ca sa-ti recuperezi datele (le poti copia pe un stick apoi). Am reusit asa sa salvez ceva date de pe un hard aproape total defect.

Altfel, incearca sa formatezi alte partitii, daca le mai ai.

2 răspunsuri:
| Andrei7520152 a răspuns:

Singura solutie ar fi sa-ti cumperi un alt Hard Disk (IDE sau SATA, depinde ce tip de hard folosesti)

| Albertxxx explică (pentru Andrei7520152):

Hardul nu avea nimic, l-am reparat a doua zi, dupa ce l-am scos din unitate si l-am deschis a mers iarbig grin multumesc oricum