| Alin356 a întrebat:

Salut de catva timp unitatea mea pc a inceput sa miroase a plastic topit acum 2 zile l-am curatat de praf si nu mai avea urma de praf si azi cand l-am aprins a inceput din nou sa miroase de ce. Si cam cat m-ar costa reparatia Funda

4 răspunsuri:
| Zangetsu a răspuns:

Miros de plastic topit ar putea veni de la temperaturi prea mari, in special la placa video. Descarca HW Monitor de aici http://www.cpuid.com/downloads/hwmonitor-pro/1.20-setup.exe, lasi programul deschis in timp ce te joci vreo 10 minute, apoi vezi ce temperaturi ai. Daca ai peste 70 la procesor si peste 90 la placa video, trebuie schimbata pasta termica ce transfera caldura de la cpu/gpu la cooler.

| Alin356 explică (pentru Zangetsu):

Si cam cat ar costa reparatia?

| Zangetsu a răspuns (pentru Alin356):

Nu stiu, ca n-am dus nici o data calculatorul la service. O pasta termica costa cam 10-20 de lei, manopera nu stiu cat e. Daca ai incredere in tine, gasesti pe youtube cum se aplica pasta si de cumparat gasesti la orice magazin cu calculatoare.
https://www.youtube.com/watch?v=Q2p6Hk4IfqI
https://www.youtube.com/watch?v=XX-8cC3PNg4

| Vidacu69 a răspuns:

Pai ar putea fi vreo piesa care se incinge prea tare ( placa video, procesor ) Eu te-as sfatuii sa te uiti si prin sursa sau pe la placa video ( Cheama pe cineva care se pricepe, nu te baga daca nu te pricepi il poti strica mai rau! ) Iar de reparatie....hmmm daca ai pe cineva in sat/oras care se pricepe. 10lei consultarea laughing si de piese (dar cred ca nu e cazu sa le schimbi. ) asta depinde de ce piese....BAFTA!