| BobocNicolas1995 a întrebat:

Salut, de o luna incerc sa rezolv problema asta... la calculator, nu mai pot sa intru in calculator si imi da eroarea,, An operating system wasn’t found. Try disconnectingnany drives that don’t conatin an operating system. Press Ctrl+Alt+Del to restart, ma poate ajuta cineva?

6 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Se pare că nu ai niciun sistem de operare instalat, sau cel pe care îl ai nu poate fi accesat, din cine știe ce motiv.
Ai făcut ce scrie în acel mesaj (să deconectezi discurile care NU au s.o. instalat pe ele)?
Ai încercat să reinstalezi s.o?
Ai încercat să butezi de pe un disc extern (CD/DVD, USB drive etc.)?

| BobocNicolas1995 explică (pentru mihai69):

Am un CD de windows xp, dar nu stiu cum sa il butez...

| mihai69 a răspuns (pentru BobocNicolas1995):

Îl pui în unitatea optică și dacă ai noroc, va buta de pe el.
Dacă nu, la pornire apeși pe [del] [esc] [F1] sau ce tastă scrie acolo ca să intri în BIOS și alegi ca unitate prioritară de boot pe cea optică. Save & restart, și vezi ce mai spune.

| BobocNicolas1995 explică (pentru mihai69):

Dau enter pe acea optiune dar nu se selecteaza si ramane,, Press Enter", nu merge. :/

| EusebiuPWN a răspuns (pentru BobocNicolas1995):

Atunci cauta pe cineva care e pricepe, noi de aici nu putem face nimic.

| mihai69 a răspuns (pentru BobocNicolas1995):

Nu pricep despre ce opțiune vorbești au am spus alte chestii în răspunsurile mele anterioare.
Dacă nu le ai cu calculatoarele, cheamă pe cineva care chiar știe ce face, sau mergi la un atelier de service. Altfel riști să pierzi toate datele tale.