| anonim_4396 a întrebat:

Deci eu am un Windows 10, mi la pus acum ceva timp un prieten, gen cand imi cumparasem laptopul eu acum vreau sa il reinstalez, si am incercat tot cu acel instrument sa zic asa de pe Microsoft unde e windows 10 gratis, si spunea ca daca licenta nu e buna sau ceva de genul asta sa refuz, dar eu nu stiu daca e buna, eu cred ca da, ca nu mi-a spus acel prieten atunci, si faza e ca odata mi-am mai pus windows 10 singur, de la windows 7 si nu stiu sigur daca si aceea licenta era cumparata sau nu, dar idea e ca atunci nu mi-a aratat asta, si faza e ca de la un timp de cand mi-a pus acel prieten windows 10, uneori spune ca trebuie activat, dar eu stiu ca daca nu e activat nu e nimic, doar ca nu pot pune un wallpaper sau ceva de acest gen, si asta nu ma deranjeaza, deci daca il reinstalez, trebuie sa apara asta nu? Ca oricum nu ma intereseaza, ca eu am auzit ca e legal asa, dar daca vreau sa pun un wallpaper de acolo sau chesti d-astea trebuie sa iau licenta, chiar daca pozele de pe net merg foarte usor puse laughing
PS: oricum din cate stiu nu prea se intereseaza in Romania daca ai ceva piratat, dau funda pentru un raspuns bun

4 răspunsuri:
| Jakye a răspuns:

Salut,
Poți verifica dacă ai Windows 10 cu licență doar urmând următorii pași:
Dublu click My Computer / Acest PC
Click dreapta în My Computer acolo unde este spațiu gol
Proprietăți
Acolo poți vedea dacă este cu licență, dacă nu este cu licență îți apare în colțul drept jos Activare Windows, dacă ai avut Windows 7 activat cu licență și acum ai Windows 10 fără licență nu cred că mai poți recupera Windows 7. Când s-a lansat Windows 10 pentru 30 de zile oricine putea lua gratis Windows 10 dacă avea Windows 7 și/s-au Windows 8.1. Eu am avut 8.1 și acum am Windows 10 activat. Acum să trecem la problema de reinstalare.
Apasă WIN+S (Windows + Search) și scrie Setări » Actualizare și securitate » Recuperare » Resetați acest PC » Începeți, după aștepți să îți ceară să alegi dacă păstrezi fișierele sau le ștergi.
*Reinstalarea durează aproximativ între 2 și 3 ore.

| Nten a răspuns (pentru Jakye):

Da stiu aia, dar idea e ca la inceput parea cumparat si dupa, dar nu stiu in fine, dar da stiam de aceea chestie dar o uitasem ca pot sa il reinstalez direct asa, eu voiam sa fac iar cu stick, dar gen am facut asta, dar pana la urma mi se blocate la 34% si dupa pana la urma m-au scos ei, nu stiu de ce, odaat cand l-am instalat nu facut asa, dar o sa incerc mai tarziu probabil...

| Nten a răspuns (pentru Jakye):

Ok, am nevoie de ajutor din nou, deci d-aia se oprise reinstalarea sa zic asa, fiidnca acolo si spunea daca sterg toate unitatile, se sterge doar D:, nu stiu de ce nu si C:, si acum mi-a sters tot din D:, mai putin din C:, si acum e si mai aiurea, cum pot face sa se stearga si C: (vr sa fie totul de la capat) ca ce e acum la mine a fost o reinstalare pe jumate, si e ciudat, ca am iconitele salvate de ex, si daca intru in ele, mai merge decat jumate din acele aplicati care s-au dezinstalat unele parti gen... Deci cum fac, il fac cu stick sau cum, sa se ia de la capat? O sa iti dau funda, daca gen imi spui cum sa rezolv asta happy

| Jakye a răspuns:

Salut,
Am o soluție pentru tine.
Dacă ești pe Windows 10 apasă tasta WINDOWS+S și scrie Get Help, o să arate ceva de genul http://prntscr.com/is4l39. O să fie un bot și poți spune problema, dar dacă ai nevoie de ajutor suplimentar poți spune că dorești să vorbești cu un om ca în exemplul următor. http://prntscr.com/is4ll7