| teodore15 a întrebat:

Stie cineva ce este socket-ul de la un procesor? Eu am un Intel Celeron Dual Core de 800Mhz(1. 6GHZ in total) si maine vreau sa imi cumpar unu nou da tot gesesc pe net la toate socket7** si as vrea sa stiu ce este pentru ca nu as mai vrea sa tarai calculatorul dupa mine la service sa-mi schimbe ei procesorul!

Răspuns Câştigător
| ici3 a răspuns:

■LGA 775 for Intel® Dual Core Core™ 2 Extreme / Core™ 2 Duo / Pentium® Dual Core / Celeron® Dual Core / Celeron, supporting Dual Core Wolfdale processors
■Intel® 945GC + ICH7 Chipsets
■Compatible with all FSB1333/1066/800/533 MHz CPUs except Quad Core
■Supports Dual Channel DDR2 667/533, 2 x DIMM slots, Max. capacity up to 4GB
■Intel® Graphics Media Accelerator 950, DirectX 9.0 and Max. shared memory 224MB
■1 x PCI Express x16 slot
■4 x SATA2 3.0 Gb/s connectors, 10/100 Ethernet LAN
■Supports Instant Boot
■Supports Smart BIOS, ASRock OC Tuner, Intelligent Energy Saver, Extra ESD Protection
Este un pic cam veche, iar Ramii sunt de Frecv. mica. max.667, ti-ar trebui macar sa pleci de la 800, desi in ziua de azi se pleaca de la 1024/1333. Daca vrei sa ramai asa iti pot oferi un D925 de 3000/4 mb/800MHz cu $ bun. dar poti sa iti faci o modificare si de placa si de rami. ai link cu specificatii: http://www.asrock.com/mb/Intel/945GCM-S/?cat=CPU
Bafta

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Toate procesoarele au o denumire. Ce ai scris acolo este denumirea generica: "Intel Celeron Dual Core". Ne trebuie denumirea particulara ca sa te ajutam. Dar mai bine ia de pe net programelul CPU-Z: http://www.softpedia.com/get/System/System-Info/CPU-Z.shtml
Cauta in mainboard model si scrie aici denumirea ei. Stiind denumirea corecta a placii de baza aflam ce socket ai si-ti putem sugera niste procesoare bune.

| ici3 a răspuns:

Cpu-z, sau daca ai cccleaner in stanga sus este tipul procesorului. Socket = soclu
esti sigur ca este 775? Mai ai nevoie si de datele de placa, nu toate intelurile 775 sunt compatibile cu chipseturile placilor cu acest socket. Unele procesoare nu sunt compatibile cu "Intel® G41+ICH7" dar functioneaza cu "Intel® P965+ICH8"

| teodore15 explică (pentru ici3):

Placa mea de baza este un AsRock 945GMC-S

| teodore15 explică (pentru ici3):

Frecv. la ramii mei este de 800mhz fiecare am 2gb ram. Asa ca ramii nu vreau sa mii schimb, vreau doar sa-mi schimb procesorul ca e cam incet si de asta!

| teodore15 explică (pentru ici3):

Nu gasesc pe net nicaieri de unde sa-mi cumpar un procesor pentru placa mea asa ca daca stii vreun site te rog sa ma anunti!

| ici3 a răspuns (pentru teodore15):

Ioni

| ici3 a răspuns (pentru teodore15):

■LGA 775 for Intel® Dual Core Core™ 2 Extreme / Core™ 2 Duo / Pentium® Dual Core / Celeron® Dual Core / Celeron, supporting Dual Core Wolfdale processors
■Intel® 945GC + ICH7 Chipsets
■Compatible with all FSB1333/1066/800/533 MHz CPUs except Quad Core
■Supports Dual Channel DDR2 667/533, 2 x DIMM slots, Max. capacity up to 4GB
■Intel® Graphics Media Accelerator 950, DirectX 9.0 and Max. shared memory 224MB
■1 x PCI Express x16 slot
■4 x SATA2 3.0 Gb/s connectors, 10/100 Ethernet LAN
■Supports Instant Boot
■Supports Smart BIOS, ASRock OC Tuner, Intelligent Energy Saver, Extra ESD Protection
Este un pic cam veche, iar Ramii sunt de Frecv. mica. max.667, ti-ar trebui macar sa pleci de la 800, desi in ziua de azi se pleaca de la 1024/1333. Daca vrei sa ramai asa iti pot oferi un D925 de 3000/4 mb/800MHz cu $ bun. dar poti sa iti faci o modificare si de placa si de rami. ai link cu specificatii: http://www.asrock.com/mb/Intel/945GCM-S/?cat=CPU
Bafta