| theMUFASA a întrebat:

Salut! Stie cineva cum pot face ca jocul Elden Ring sa se miste mai smooth? Jocul nu duce mai mult de 60hz/fps dar se simte groaznic. Iar cand ma joc pe PS, la tv, tv ul avand 60hz se misca super smooth. Am si fps counter si nu scade absolut deloc sub 60 fps

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Din cate inteleg il joci in 2 variante?
O data il joci pe PC unde spui ca nu este "smooth"
si a doua oara il joci pe PS (PS4/5) unde zici ca pare mult mai bine

I-a in calcul urmatorul lucru, tine si de optimizare! daca pe PC il ai piratat atunci acolo e posibila cauza...
In orice caz se pare ca pe PS este mai bine optimizat, nu ar fi primul joc
Probabil cand un producator creaza un joc pentru consola playstation, cei de la Sony sunt ceva mai severi si au niste cerinte si niste testari mai riguroase, astfel ca producatorii depun mai mult efort in a optimiza pentru consola
Dar asta nu inseamna ca toate jocurile pe PC sunt mai slab optimizate de cat aceleasi titluri dar pentru consola!
Foarte multa lume desconsidera consola in lupta cu PC-ul pentru ca ei compara cum se vede un joc video pe un PC sa zicem de 20.000 de lei, unde exista o placa GPU si un CPU foarte performante!
Optimizarea e una si cat duce grafic un device sau altul e altceva!

| theMUFASA explică (pentru Simpatic):

Il am cumparat pe Steam, si il joc si pe PS 5, doar ca pe PC nu se simte la fel, si nu e vorba doar de jocul asta, orice joc daca il pun stack la 60fps se simte oribil, acele 60 fps in general se simt foarte smooth, ca te uiti la un video pe yt in 60 fps sau ca te joci un joc pe consola care beneficiaza de un gameplay in 60fps. Am incercat sa pun si monitorul pe 60hz cu vsync pe adaptive dar degeaba, si orice joc pe care l joc in 60 fps pe pc se simte oribil, ca e cumparat sau piratat e acelasi lucru.

| Lupică27 a răspuns:

Pai consolele au activat automat v sync. Poti sa faci asta si pe PC intri la setari in joc si dai enable v sync.