| Alpha233 a întrebat:

Am si eu o intrebare. De ce nu imi merge sa creez pe minecraft 1.8 o lume in LAN cu un prieten. Pe 1.7.2 imi merge perfect cand joc lan cu prietenul meu. Dar poate multi vor sa-mi raspunda : De ce nu joci in continuare 1.7.2? Nu te inteleg. ( Pentru ca pe 1.8 am aparut lucruri noi pe care as vrea sa le impartasesc cu prietenul meu. M-am uitat si pe tutoriale dar nimic... Cel care imi da un tutorial folositor sau imi explica cum si ce sa fac, primeste funda! Scuzati greselile gramaticale in caz de ati observat ceva neplacut.

2 răspunsuri:
| BobiTheBoi a răspuns:

Pai, im primul rand atat tu cat si prietenul tau trebui sa aveti versiunea 1.8, daca aveti versiuni diferite nu va merge.Va trebuie conexiune la internet. Si atat in special, restul se face normal. Intri pe lumea singleplayer, apesti esc, selectezi modul LAN, selectezi daca doresti sau nu sa permiti comenzi/coduri pe server, iti fac o conexiune in hamachi pui id/numele, parola, verificare, si intrati amandoi pe hamchi, il tineti pornit, copezi ip-ul de sus, si dupa pui '':'' si numerele care ti le-a dat de la LAN, ii trimiti server-ul si il baga ca pe un server normal. Asa ar trebui sa mearga, am jucat si versiunea 1.8.8 cu cate 7-8 pe server. Daca nu-ti merge inseamna ca aveti o porblema cu minecraft-ul si puteti incerca sa-l reinstalati si sa va salvati mapele inainte.

| Alpha233 explică (pentru BobiTheBoi):

In primul rand apreciez ca vrei sa ma ajuti. Am vrut eu prietenul meu sa intram pe 1.8 ( versiunile la fel ) si nu merge... Dar pe cand 1.7.2 merge perfect. Avem net bun