| IDontAcceptPresent a întrebat:

Am un pc desktop ce are ca si specificatii urmatoarele componente:
Ram:4gb
Procesor:Intel core 2 quad q9550-e quad-core
Placa video:Nvidia Geforce gtx 770 zotac, 2gb gddr5, 256 bit.
Problema este ca procesorul meu se incalzeste parca prea tare pentru un pc desktop.
Aceasi problema cu incalzirea o aveam si la laptop,am vandut laptop-ul in speranta ca la pc nu o sa mai intalnesc problema asta si vad ca iarasi dau de ea.
Am schimbat azi pasta termoconductoare, am suflat eu putin praful de pe cooler si dupa l-am montat iarasi.Din cate am vazut eu piciorusele cooler-ului sunt montate corect.
Temperatura in jocuri precum gta 4, pes 17, pe rezolutie si grafica maxima este de pana in 70 de grade.
E cam mult pentru un pc desktop si nu stiu ce sa fac.
Sa curat foarte bine de praf cooler-ul? Sa mai montez odata cooler-ul? desii vad ca piciorusele sunt tepene.
Sau ce sa fac? Am zis ca daca dupa ce ii pun pasta nu va mai fi la fel temperatura si nu, nu am pus multa pasta termoconductoare.
Cumpar alt cooler la procesor? Pun vreo doua ventilatoare in carcasa sau ce naiba poate sa aiba? Astept mai multe pareri, dau funda!

4 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

E cam aproape de limita, 71.4 fiind limita maxima de temperatura a procesorului tau. Vezi daca ai pus prea putina sau prea multa pasta termoconductoare si adauga cateva ventilatoare in carcasa daca nu ai, incearca sa aranjezi putin cablurile sa optimizezi putin airflow-ul in carcasa.

| IDontAcceptPresent explică (pentru Intruder19):

Multumesc pentru raspunsuri dar s-a rezolvat.Nu stiu cum dintr-o data dar aseara am lasat in gta 4 pe maxime dat tot toata noaptea sa ruleze si m-am uitat la speccy si nu mi-a trecut de 55-56 de grade temperatura

| elvisel a răspuns:

Folosesti coolerul standard? cel de la Intel?
Incearca sa cumperi un cooler nou gen http://www.emag.ro/......DH2CRBBBM/

are suport pentru LGA 775

| NickNicusor a răspuns:

Cred ca cea mai buna idee ar fi sa cumperi alt cooler, dar poate sa fie si din cauza procesorului