| Raresq123 a întrebat:

As dori sa imi schimb unitatea. Prefer una de "gaming". Bag 30 de milioane. Imi recomandati pe piese sau intreaga?

Răspuns Câştigător
| m5789932 a răspuns:

Eu iti recomand sa ti-l cumperi pe componente; stii ce cumperi si vei stii ce ai in casa. Chai ieri am facut o configuratie cuiva de pe TPU.
Intra pe aceasta pagina:

http://docs.google.com/......BxI9o/edit

7 răspunsuri:
| Raresq123 explică:

Va multumesc pentru pareri. O sa incerc pe piese. Am un prieten care o are pe piese si ii merg toate jocurile. Mi-a zis ca mai mult de 30 de milioane nu a bagat in ea. Acuma m-am convins.

| Cuvântul1 a răspuns:

Eu ti-as recomanda sa iti iei o unitate noua la 30 de milioane o sa iti mearga orice joc.bafta

| OoOAkaTZukyOoO a răspuns:

Ce sa spun...din piese este mai bine..incearca din piese si mai uitete la unitati... poate gasesti ceva bun!

| MrAlex a răspuns:

Varmiu lucreaza in IT si cel mai bine este sa iti faci o unitate din piesewinking

| spaghetty a răspuns:

Iati o unitate nou nouta nu pe piese oricum una de 20 de milioane duce jocurile nou dar de 30 e beton

| GicAx3mMetal a răspuns:

Pentru 30 de milioane este mai eficient din punct de vedere economic sa-ti cumperi o unitate noua. Tie iti trebuie pentru " gaming ", iar cum jocurile din prezent incep sa ceara cat mai multe cerinte mari, facandu-ti-l pe piese, te va costa enorm, fara'ndoiala ca suma va depasi suma de 30 de milioane.

| m5789932 a răspuns (pentru GicAx3mMetal):

Gresesti. Ai luat vre-odata un pc din magazin (gata facut)? Asa din curiozitate pentru a vedea ce contine. Ai sa descoperi cu uimire ca nici macar cel care ti-l vinde nu stie ce are acel pc, ori nu vrea sa-ti dezvaluie prea multe informatii. De ce? Simplu. E mai usor sa-ti dea un pc in valoare de 25 mil. si sa ti-l vanda ca unul de 30 mil. iar restul sa si-i bage in buzunar. Asa se intampla cu toate pc-urile care se dau drept ca fiind de firma. Cand ti-l cumperi tu pe componente, esti obligat sa te informezi, sa cauti, sa stii pe ce dai banii. Dar daca te multumesti cu ce iti dau altii, tu vei avea de pierdut.

Ca o concluzie, trebuie sa stii ca atunci cand iti cumperi tu pc-ul pe componente iesi mult mai ieftin din mai multe puncte de vedere. Atat financiar cat si din perspectiva performantei. E adevarat ca trebuie sa citesti mult, pe forumuri, pe site-uri oficiale ale producatorilor, pe site-uri specializate, pe bloguri, pana te lamaresti ce e mai bun si ce ti se potriveste cel mai bine. Dar eu zic ca se merita efortul.

Si inca un lucru. Ia un pc de firma si compara-l cu unul facut de tine din componente cu aceeasi suma, cu al aceluia de firma.