| Marian2314 a întrebat:

as dori sa stiu sincer daca aceasta unitate este buna https://altex.ro/......-ubuntu.Si cu aceasta placa video https://www.emag.ro/......F52BBM/.Nu are nimic daca este pe linux? Sistemul de operare linux sa duca jocurile bine? Am nevoie de detalii bune dau funda! Si as dori totodata sa stiu niste informatii pe scurt despre linux si ce avantaje si dezavantaje are in jocuri sau in programe.

5 răspunsuri:
| SilviaDulcik a răspuns:

Avantaje sunt dar dacă vrei jocuri video ar trebui să mergi cu Windows.
Calculatorul este cam slăbuț pentru suma respectivă de bani.

Recomand unul mult mai bun și mai ieftin:
http://www.itmar.ro/......dvd-rw-433
+
Placa video: http://www.pcgarage.ro/......5-128-bit/
+
O baretă RAM DDR3: http://www.pcgarage.ro/memorii/zeppelin/4gb-ddr3-1600mhz-bulk/

Și ai un calculator numai bun pentru orice, inclusiv jocuri video de ultimă oră. Garanție la toate produsele, la acești bani este best-buy.

| laurentiu80 a răspuns (pentru SilviaDulcik):

Nu e bun de jocuri calculatorul ce l-ai recomandat tu. in primul rand e un sistem office, foarte vechi, cu procesor de acum 5-6 ani, fiind un calculator brand, si de office, are o sursa slaba, ceea ce nu suporta o placa video puternica. Iar datorita carcasei "culcate" ii trebuie o ploca video low profile, ceea ce sunt si rare si majoritatea foarte foarte slabe.

| SilviaDulcik a răspuns (pentru laurentiu80):

Aruncă un ochi peste ce componente am recomandat, poate nu ai fost atent.
Sursa în niciun caz nu este slabă, 230-250W este suficient pentru toate componentele. Carcasa este de bună calitate, tablă groasă. Placa video recomandată este low profile care nu consumă mai mult de 75W. Procesorul este vechi dar se compară cu i3-urile din ziua de azi.

| alexboss2020 a răspuns:

Ca sa iti mai ramana bani si performanta mai bun in locul acelui gtx 1050 as merge pe rx 560 4gb, o sa te ajute foarte mult acei 4gb in jocuri si in rezolutii mari, si sa mai adaugi 8gb ram sa ai 16 sa fi asigurat, in rest totul e ok, procesorul nu e unul super bun dar nu il putem considera slab

| Marian2314 explică:

Unitatea asta si placa video care am pus-o in descriere este deja luata de vreo 3 saptamani.Jocurile merg foarte ok pe low fara nici un lag.Doar de curiozitate am returnat monitorul pe care l-am cumparat ca nu pot conecta cablu hdmi pe el.Astept sa-mi vina alt monitor mai bun.Ce va rog imi puteti spune ce cablu hdmi sa cumpar unul bun si la un pret cat de cat ok? Acum n-am ce sa fac produsul nu il pot returna.Cu timpul o sa-mi iau alta unitate.