| Cosmyn2013 a întrebat:

As vrea sa imi cumpar un sistem audio pentru pc intre 250-350 lei. Vreau sa imi spuneti ce parere aveti de aceste sisteme http://www.mediagalaxy.ro/boxe-logitech-z506-5-1-75w-neg ru
http://www.cel.ro/boxe/boxe-serioux-soundboost-ht5100c-l /livrare#cum_comand
Voi ce sistem imi recomandati (fara cele 2 ).dau funda :)

Răspuns Câştigător
| Utilizator1234 a răspuns:

Cred ca e destul de simplu sa-ti dai seama din raspunsurile noastre ca 5.1 pur si simplu nu este potrivit pentru muzica, mai ales din moment ce ai placa audio integrata. Kodrutz ti-a lasat niste recomandari foarte bune pentru 2.0 (acestea sunt sistemele pe care muzica suna cel mai bine, corect, natural, muzical - cum vrei sa-i spui). Apoi eu am intervenit si mi-am lasat parerea despre acel Creative, care este excelent in banii lui, dar nici Genius-ul nu este de evitat daca vrei putere mai mare. Apoi tu ai raspuns ca vrei 5.1, sa asculti mp3-uri pe placa de sunet integrata, fapt pentru care mi s-a rupt de ce alegere urma sa faci (din moment ce ai ignorat recomandarile noastre). Muzica se asculta stereo, preferabil in format Flac si nu mp3, si daca bugetul permite, pe o placa de sunet dedicata.

Poftim, ti-am facut o recapitulare si un rezumat, mai departe anunta-ne ce alegere faci ca sa ne amuzam, sau sa-ti spunem ca ai facut o alegere buna.

15 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Serioux? Iti bati joc de noi? Ia Logitechu' daca e musai intre astea doua. Eu la banii astia mi-as lua asa ceva (spun ca posesor de Logitech 2.1 foarte laudat de multi, X-230) - http://www.pcgarage.ro/boxe/genius/sp-hf1800a/ sau, si mai bine, astea - http://www.pcgarage.ro/boxe/creative/gigaworks-t20-series-ii-black/. Si Microlab au niste chestii 2.0 foarte interesante, dar mai greu le gasesti pe la furnizori...

| Cosmyn2013 explică (pentru KodrutZ):

Eu vreau ceva mai puternic ca deja am un sistem 2.1 de 20 w

| Utilizator1234 a răspuns (pentru Cosmyn2013):

Daca nu ai face parte din categoria consumatorilor prostiti de numarul de Watti, ai observa ca Genius sp-hf1800a are putere de 50W si SNR de 85 fata de 140W si 75 SNR la Serioux.

| Cosmyn2013 explică (pentru KodrutZ):

Eu as prefera un sistem 5.1 big grin

| KodrutZ a răspuns (pentru Cosmyn2013):

5.1 pe audio-ul onboard si o sa asculti mp3-uri, nu? Cred ca Utilizator1234 prinde ideea... happy

| Cosmyn2013 explică (pentru KodrutZ):

Da happy

| Utilizator1234 a răspuns (pentru KodrutZ):

Am facut la teorie la personajele de genul incat chiar m-am plictisit. Din partea mea, sa-si cumpere ce vrea. Noi incercam sa indrumam, daca el vrea 5.1 sa asculte mp3-uri stereo pe onboard, e vai si amar de urechile si experienta lui (viitoare cel putin). Daca nu existau acesti consumatori se ducea pe apa sambetei piata sistemelor 5.1, ceea ce as fi preferat, ca prea multa lume le cumpara in necunostinta de cauza.

| KodrutZ a răspuns (pentru Utilizator1234):

Oricum nu asculti DTS-uri cu 5.1 adevarat pe boxe de 300 RON... iar de audio onboard, no comment. Mie mi-a cazut fata de diferenta cind mi-am luat Xonar DS-ul pe care il am si acum. Ma refer doar la separatie stereo, nu mai mult.

| Utilizator1234 a răspuns (pentru KodrutZ):

Bineinteles. In schimb, poate nu are fondurile necesare momentan si pentru placa audio dedicata. Dar daca tot cumpara ceva, ar fi de preferat sa cumpere cea mai slaba veriga (boxele) cat de cat decenta in bugetul lui; apoi, va adauga si o placa audio dedicata si isi va da seama de diferenta. Dar pana la urma, el e mai priceput se pare, chiar daca nu stie ca nu va avea niciodata 5.1 pe onboard si ca mai bine cumperi licenta la Win-Rar decat sa asculti muzica cu 6 incinte si ca cifrele producatorilor sunt mereu umflate si menite sa prosteasca.

DS-ul e foarte potent, l-am ascultat dand semnal la un sistem entry-level Hi-Fi si conducea un Technics mai vechi si o pereche de Vardus-100 fara probleme.

| Cosmyn2013 explică (pentru Utilizator1234):

Frate nu sunt expert in boxe de asta am pus si intrebarea pe TPU... dar voi mai complicat doar spuneti-mi ce boxe imi recomandati 2.1 sau 5.1 si lasati un link.multumesc pentru intelegere

| Cosmyn2013 explică (pentru Utilizator1234):

Ok am inteles acum o sa ma uit la cele 2.0 mersi

| KodrutZ a răspuns (pentru Cosmyn2013):

2.1 in cel mai rau caz, 2.0 ar fi ideal.
@Utilizator1234: Ai fost funny la asta cu licenta de WinRAR. Exista 7-Zip, nebuna sa fii sa iei licenta la arhivator, doar in cazul de mofturi gen automatizare a sincronizarii cu Dropbox/email direct. Am WinZip Pro, cistigat la un giveaway, as muri sa dau 20 de dolari pe asa ceva si nici macar sa nu imi ofere update-uri pe viata.
P.S. Am si softuri pe care am dat bani si chiar merita, dar unele categorii stau mult mai bine la capitolul freeware. happy

| Utilizator1234 a răspuns (pentru Cosmyn2013):

Cred ca e destul de simplu sa-ti dai seama din raspunsurile noastre ca 5.1 pur si simplu nu este potrivit pentru muzica, mai ales din moment ce ai placa audio integrata. Kodrutz ti-a lasat niste recomandari foarte bune pentru 2.0 (acestea sunt sistemele pe care muzica suna cel mai bine, corect, natural, muzical - cum vrei sa-i spui). Apoi eu am intervenit si mi-am lasat parerea despre acel Creative, care este excelent in banii lui, dar nici Genius-ul nu este de evitat daca vrei putere mai mare. Apoi tu ai raspuns ca vrei 5.1, sa asculti mp3-uri pe placa de sunet integrata, fapt pentru care mi s-a rupt de ce alegere urma sa faci (din moment ce ai ignorat recomandarile noastre). Muzica se asculta stereo, preferabil in format Flac si nu mp3, si daca bugetul permite, pe o placa de sunet dedicata.

Poftim, ti-am facut o recapitulare si un rezumat, mai departe anunta-ne ce alegere faci ca sa ne amuzam, sau sa-ti spunem ca ai facut o alegere buna.

| Utilizator1234 a răspuns:

Ambele recomandari ale lui Kodrutz sunt foarte bune. Adaug un plus pentru Creative, care suna chiar surprinzator de bine pentru dimensiuni si pret. Cumpara 2.0 chiar daca bugetul este mic, astfel incepi sa-ti formezi alta parere despre sunet.

| SorinTudor a răspuns:

Par mai sanatoase cele de pe cel.ro

| looredanaa93 a răspuns:

Vezi Aici http://dshop.cabanova.com/boxe-reduceri.html
Sunt foarte bune, vei fi multumit

Sper sa iti placa