| NoNameMyName a întrebat:

As vrea sa-mi fac un pc de gaming de 1500 lei dar am deja unul slab cu 1gb ram si vreu sai schimb ramul, procesorul si placa video dar nu stiu careva lucruri :
1. Daca am o placa de baza deja (ce de la pc-ul meu slab ) mai trbuie sa-mi cumpar alta ca acea e prea slaba? Sau placile nu conteaza ( defapt stiu ca placa video e cea mai importanta dar ma refer pot monta componentele din acest link in afara de sursa https://configpc.info/configuratie-jocuri-1500-lei.html ) si o pot folosi pe acea?
2. Mai imi trebuie sursa sau carcasa daca le am pe ale mele? Sau nici astea nu conteaza?
3. Componentele din acel link ( procesor, ram, placa video merg montate pe placa da baza ( ma refer pe oricare ) sau nu?
Va rog sa-mi raspundeti, dau funda!

Răspuns Câştigător
| Cliar a răspuns:

Nu prea are rost sa te intreb prea multe legate de pc-ul tau deoarece nu prea te pricepi din cate am vazut in intrebarea ta, ca urmare o sa iti spun direct ce iti recomand : http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/1966809/ In acei 1500 lei este inclus un procesor dual core la o frecventa de 2. 8ghz, mai precis un Intel celeron skylake ceea ce iti ofera o tehnologie noua iar in viitor il poti upgrada cu un i3 sau i5 tot skylake, memoriile ram sunt 8gb ddr4 la o frecventa de 2133mhz, o placa video gtx 750ti ce nu necesita alimentare separata, un ssd adata de 120gb, o placa de baza de la msi ce suporta atat ddr4 la ram cat si acel procesor fara nici un fel de probleme si are sata 3 ceea ce iti va marii vitezele ssd-ului, toate aceastea fiind intr-o carcasa segotep destul de ok ce vine cu o sursa mai mult decat suficienta pentru a iti alimenta sistemul tau. Dupa parerea mea acesta este minimul recomandat daca vrei ceva pentru gaming decent la 1500lei, ar mai fi si varianta sa mergi pe un procesor amd quad core, dar nu prea este indicat deoarece seriile curente de procesoare amd nu mai sunt in dezvoltare iar in cativa ani o sa dispara de pe piata si nu vei mai avea in viitor ce upgrade sa faci ( explicit va trebuii sa schimbi totul din nou daca mergi pe amd )... In acel pret nu este inclusa asamblarea calculatorului, daca vrei sa fie deja asamblat ar mai trebuii sa cresti bugetul la ~1560lei

5 răspunsuri:
| xRoocked a răspuns:

Un pc de gaming cu 1500 lei rolling on the floor Hai ca am auzit si asta la viata mea rolling on the floor frate tu cred ca nu sti ce e ala pc de gaming.
Numai un gtx 1060 face 1500 lei rolling on the floor

| NoNameMyName explică:

Componentele sunt in regula dar nu conteaza daca depasesc bugetul, de ex : inloc de placa gtx 750 ti o sa imi iau una 950 oc si un precesor Intel pentium g4400 3.3ghz

| Gonrax a răspuns (pentru NoNameMyName):

Nu-ți lua o placă așa bună și un procesor așa slab, după procesorul o să ardă de la prea multă suprasolicitare.

| Cliar a răspuns (pentru NoNameMyName):

Mai bine in loc sa pui bani pentru un gtx 950 lasi 750ti-ul si mai pui niste bani si iei un i3 6098P sau i3 6100, o sa ai mai multe fps-uri cu un i3 si 750ti decat un g4400 si gtx950 parerea mea.

| NoNameMyName explică:

Tocmai asta voiam sa aflu, daca sunt compatibile una cu cealalta, mersi pentru raspuns. As fi facut o greseala uriasa.