| vasileion1996 a întrebat:

asm si eu :
pe care sa cumpar dintre :http://www.emag.ro/......EGQ7KBBBM/ SI
http://www.emag.ro/......E8G7KBBBM/ si daca sata 3 se potriveste pe placa de baza cu sata 2?

17 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

N-am mai cumparat demult un HDD ca mi-am luat unul cu 5 ani garantie. Atunci se zicea ca cele black sunt mai bune. Al meu asa s-a numit: black. Iacata, il am demult si este inca functional.

| KodrutZ a răspuns:

Nu lua nici unul, au doar 2 ani garantie. Uite aici - http://www.pcgarage.ro/......4mb-sv355/
In alta ordine de idei, nu mai puneti botul la asa-zisele promotii de la eMAG - cu foarte putine exceptii, EMAG SINT SCUMPI.
http://www.pcgarage.ro/......iar-black/
http://www.pcgarage.ro/......viar-blue/
Ambele mai ieftine ca la eMAG, da?
P.S. Daca nu vrei sa plingi pe linga el si nici nu ai un buget generos, fa-ti un dram de bine si ia un hibrid. http://www.pcgarage.ro/......ktop-sshd/
De ce? Pentru ca SSD, de aia.

| vasileion1996 explică (pentru KodrutZ):

La cel black spune ca are 5 ani garantie si am auzit ca WD sunt cele mai bune marci de HDD

| vasileion1996 explică (pentru vasileion1996):

Ma refer la cel de pe eMAG

| vasileion1996 explică (pentru KodrutZ):

De ce vrei sa spui ca o sa plang langa el daca il cumpar pe cel black de la eMAG?

| KodrutZ a răspuns (pentru vasileion1996):

Ai auzit prostii. Rata de retur pe marci e cam aceeasi, iar la fiecare marca depinde de la mode la model si mai ales de cum il folosesti (vibratii, sursa nasoala, etc.). Daca te impaci cu doar 500 GB, poti sa iei blacku', dar un SSHD e ideal ca drive unic in sistem, o sa booteze mult mai repede ca un HDD. De aia ziceam ca o sa plingi pe linga el - black sau nu, un hdd nu se compara cu un SSHD.
Mie mi-au crapat si Samsung, si WD, am vazut crapate si alte marci la altii, dar nu trag nici o concluzie. Asta nu se spune pe baza a doua-trei faze pe care le auzi, ci din ce vezi pe net ca se stie dupa volume mari de vinzari/retururi. De exemplu, SSD-ul meu SanDisk a avut o rata de retur foarte mare, vreo 30-40%, insa majoritatea pe motiv de bluescreen-uri cauzate de firmware. Si eu l-am returnat pe al meu dupa doi ani, desi mergea bine mersi, insa avea citeva blocuri defecte si am zis ca e cazul sa imi fac upgrade moca. Generatia a doua, fix aceeasi serie cu al meu, rupe tot, se bate cu Samsung 840-ul, iar retururile sint mult mai reduse - plus ca are 5 ani garantie fata de 3. Asta inseamna ca SanDisk fac ssd-uri proaste sau bune? Nu, inseamna ca au avut o serie cu probleme, atita tot.

| vasileion1996 explică (pentru KodrutZ):

Sa stii ca ma multumesc si cu 500 de G si ala sshd nu am bani

| KodrutZ a răspuns (pentru vasileion1996):

Mai stringe din dinti oleaca. Merita.

| vasileion1996 explică (pentru KodrutZ):

St sarac lipit pamantului de abia imi permit sa il iau pe WD blacksad si spune-mi si mie ce e us sshd ca sincer sa fiu chiar nu stiu

| KodrutZ a răspuns (pentru vasileion1996):

E un hard cu un SSD mic-mic de 8 GB in el. Datele pe care le folosesti cel mai des le baga pe ala. Ala mic-mic se misca de vreo nspe ori mai repede ca hardul cu platane.

| vasileion1996 explică (pentru KodrutZ):

Oricum iti multumesc de sfat dar o sa il iau pe cel black de pe eMAG, nu cred ca o sa se strice asa repede sau o sa mearga asa greu...
EU acum am un HDD de 80 gb si 8 mb buffer si nu ma plang asa tare

| KodrutZ a răspuns (pentru vasileion1996):

... sau o sa se, depinde cum ai noroc. Mie un WD Black de 4 TB cu 5 ani garantie mi s-a busit fix azi. Dupa aproximativ 2 ore de functionare si la al treilea ciclu pornit-oprit.

| vasileion1996 explică (pentru KodrutZ):

Si nu ti la schimabat?

| KodrutZ a răspuns (pentru vasileion1996):

Abia ieri a crapat, o sa vad saptamana asta, trebuie' sa il trimit inapoi.

| vasileion1996 explică (pentru KodrutZ):

Pai SSD se merita sa le iei pentru jocuri? si care e durata lor de viata?

| KodrutZ a răspuns (pentru vasileion1996):

SSD merita luat oricum. Se misca cu mult mai bine cind incarci orice, in special la boot sau cind ai 20-30-40 de taburi in browser. In jocuri nu iti aduce fps in plus, da' daca instalezi pe el jocurile, in loc sa incarci 30 de secunde un nivel, sa zicem, stai maxim 2-3.

| Jipa95 a răspuns:

Sata 1, 2 sau 3, este viteza de transfer a datelor unui hard disk, nu are absolut nici o treaba cu placa de baza. Doar in mementul in care placa ta de baza suporta viteze de transfer pana la sata II, iar tu vrei sa pui un hard disk pe sata 3, viteza hardului respectiv o sa mearga pe sata 2. Sper ca ai inteles. Cum sa iti zic eu ( isi face un dowgrade ca la placile video )
Iati-l pe WD Blue, pe ce black dai un ban in plus, dar degeaba. Si in plus, cel blue are o rata de transfer a datelor mult mai buna.