| xAl33 a întrebat:

Cei care se pricep in calculatoare sa imi spuna si mie ce placa video este buna si preturile ei variaza intre 100-200lei

Multumesc FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Andrei7520152 a răspuns:

Putin conteaza modelul. La acele preturi cauta o placa cu cel putin: 1GB (sau 2GB) GDDR3 / 128biti, Shader Model 3.0 sau 4.0 si tehnologie DirectX10

| xAl33 explică (pentru Andrei7520152):

Imi poti da un site? Ca sa nu facem spam uite mesul meu Kristalex

| xAl33 explică (pentru Andrei7520152):

Auzi Aceasta placa video este buna?
http://www.emag.ro/......EV8WNBBBM/

| Andrei7520152 a răspuns (pentru xAl33):

Ieftin. Cand am vrut sa iau un GT430 anul trecut, costa cam 250 RON pe eMAG. Eu am luat un GT430 anul trecut pentru ca era putin superior fata de GT220. Avea un bandwidth cu un sfert mai mare.

Eu am un Dual Core 2.6 Ghz, 2GB RAM, GT430 si ma pot juca Modern Warfare 3 pe high, GTA IV pe medium si Skyrim pe medium, pe rezolutii ok.

La 200 ron zic ca merita.

| xAl33 explică (pentru Andrei7520152):

Am mai cautat putin si m-am gandit ca aceasta ar fi mai rentabila ce zici?
http://www.emag.ro/......EMCBKBBBM/

5 răspunsuri:
| Andrei7520152 a răspuns:

Nu merita. Daca oricum dai aproape 300 de RON mai bine ia asta:
http://www.cel.ro/......it-pcie-l/

E o diferenta uriasa de viteza intre GDDR3 si GDDR5. Acel GT630 la care ai dat link are un bandwith de maxim 30GB/sec pe cand asta la 1GB GDDR5 are un bandwith de 51GB/sec. E o diferenta mare de viteza chiar daca are mai putina memorie (nu cantitatea conteza ci si calitatea memoriei).