| fna a întrebat:

curand am achizitionat un procesor amd Phenom ii x4 955 si am pus un cooler normal cu tot cu radiator, dar cand am instalat Speedfan am observat ca temperatura lui este de peste 60grade.
Ce sa fac sa mai pun pe carcasa coolere sau sa gasesc un radiator [entru procesor din acela cu freon?

Răspuns Câştigător
| EneCristian a răspuns:

Ai verificat pe site-ul producatorului care e temperatura optima? e posibil sa fi pus prea multa se aplica doar putina pasta.

4 răspunsuri:
| EneCristian a răspuns:

Da pasta conductoare ai pus? ca fara asa ceva se arde oricum daca ai pus recomand sa pui niste ventilatoare extra pe carcasa( unul in fata sa bage aer si restul lateral si spate sa scoata).

| fna explică (pentru EneCristian):

Da am pus pasta, coolere am pus unu in fata care baga aer unul in spate care scoate aerul si veldin lateral eu l-am pus tot sa scoata aerul.se poate sa fie de la pasta sa fi pus prea multa?
Dar radiatorul este unul normal cel initial al placi de baza si al procesorului nu il mai am acela era cu racire prin freon!

| fna explică (pentru EneCristian):

Nu m-am uitat cat este temperatura producatorului dar la temperatura de 80 grade se opreste singur pc-ul, asa este setata placa de baza!

o sa verific pasta si o sa revin cu raspunsul.

| fna explică (pentru EneCristian):

Cristian am verificat pasta(era putin cam tare cred ca s-a facut de la cat sa incalzit de rau) dar am schimbat radiatorul si acum ce ami mare temperatuta este 55 grade cand il rulez cu aida64 100%.
multumesc frumos pentru ajutor!

| EneCristian a răspuns (pentru fna):

Ai verificat pe site-ul producatorului care e temperatura optima? e posibil sa fi pus prea multa se aplica doar putina pasta.