| CristiGoodRRR a întrebat:

Salut tpu.De acum cateva zile am o problema la PC-ul meu.CPU-Usage ajunge la 80% si asta imi ingreuneaza foarte tare calulatorul.PC-ul este optimizat nu are virusi (Fac in fiecare zi cate o scanare).Am inchis programele din Task manager,dar tot nu a ajutat cu nimic, nu folosesc antivirus pentru ca ingreuneaza PC-ul mai mult.Graficile sunt pe Low.Am windows 7! Calculatorul meu e destul de slabut dar pana in accest timp CPU-usage era la 0 %.Din cauza asta nici jocuri nu mai pot juca...VAA ROOG SPUNETI CE ARE SAU CE POT SA II FAC.

P.Sbig grinau funda pentru cel mai bun raspuns

Răspuns Câştigător
| Stefancalin1997 a răspuns:

Pai probabil ca nu ai dezactivat update-urile, svchost iti mananca si ram si procesor, faci asa:
Cauta in start services, intri pe el si cauti windows update, dai click dreapta si selectezi stop, pe urma dai tot click dreapta si selectezi proprietati ( proprietes) si o sa iti apara o fereastra noua, acolo o sa iti zica start up type, el o sa fie automat dar tu o sa ii dai disable, dai aply, ok si gata.

| CristiGoodRRR explică (pentru Stefancalin1997):

Faza cu stop a mers.Dar nu imi da voie sa dau disable.Dar mersi acum am 2% CPU, este diferenta fata de cum era inainte (era la 80%)
Thx BRO!

| Stefancalin1997 a răspuns (pentru CristiGoodRRR):

Dai cateva restarturi si mai incearca cu disable sau dal pe manual.

3 răspunsuri:
| userr a răspuns:

Poti vedea in task manager (start + r > apoi scrii taskmgr) ce proces consuma cpu. De acolo iti dai seama singur ce proces merge in background