| KriSSu09 a întrebat:

Deci vreau sa fac un server de minecraft 1.2.5 prin hamachi.
Pun ip-ul serverului, fac room-ul de hamachi, pornesc serverul.
Mie imi merge, dar unu prieten care se afla in room-ul de hamachi nu se poate conecta.I ramane intruna Connecting to the server.
Ma puteti ajuta?

Răspuns Câştigător
| sog1 a răspuns:

Da, serverul de minecraft trebuie hostat adica sa dai niste bani ca sa il tii o perioada de timp.

SAU

1.Creeaza o lume noua pe singleplayer
2.Intra in acea lume.
3. Apasa pe butonul "Esc".
4.Alege "Porneste lumea in LAN" sau "Open to LAN"(daca il ai in limba engleza)
5.Alege modul de joc si daca jucatorii au acces la coduri cum ar fi "/time set 0" sau "/gamemode 0"
6. Apasa butonul "Start LAN World" adica "Porneste lumea in lan" sau ceva de genul.
7.Lasa aceasta fereastra deschisa.
8.Deschide alta fereastra de minecraft.
10.In fereastra cea noua apasa pe butonul "Multiplayer".
11.La butonul Multiplayer a aparut un server cu numele lumei create de tine mai devreme, sub el este ip-ul pe care il poti da prietenilor, Ps. Daca tu esti cu un prieten pe serverul creat de tine, cand tu vei inchide minecraft-ul serverul se va opri. Funda?