| catalin131 a întrebat:

ro!
Am de gand sa imi cumpar o placa video pentru calculatorul meu care are placa de baza DDR2.
Am gasit doua placi potrivite pentru calculatorul meu: nVidia GeForce GT220 1024MB GDDR2 si ATI Radeon HD 4650 1024MB. Amandoua sunt Gigabyte.
Ce imi recomandati?
P.S.: Dau funda happy

Răspuns Câştigător
| Pheonix33 a răspuns:

Ce sursa ai?
Daca ai slot PCI-e, atunci poti pune orice placa video, aproape, fie ca e ddr3, fie ddr5, fie ddr2, merge orice placa video daca ai pci-e, nu e ca la memorii, ca acolo daca ai ddr2, ddr2 pui nu ddr3, dar la video este altceva, daca ai pci-e merge orice de la ddr2 in sus, pentru ca ddr nu mai e deja PCI, ca e AGP Sper ca m-am facut inteles
Eu iti recomand urmatoarea placa video in acel buget
http://www.emag.ro/......B-HDMI-DVI
Sper ca poti face un efort de 40 ron

6 răspunsuri:
| RichardCezar a răspuns:

Sunt foarte apropiate dar pe mai multe site-uri cu review-uri la placi video spun ca HD 4650 e mai buna. (hexus.net, game-debate.net, etc.)

| Pheonix33 a răspuns:

Daca placa ta de baza are slot pci express, poti pune aproape orice placa video, spune bugetul in care vrei sa te incadrezi
]

| catalin131 explică (pentru Pheonix33):

Placa mea de baza are slot PCI-Express pentru ca am mai avut placa video, dar mi s-a stricat. Bugetul meu este de maxim 250 lei, dar v-am spus imi trebuie o placa video DDR2.

| catalin131 explică (pentru Pheonix33):

Multumesc mult pentru sugestie. Mi-am luat aceasta placa video, doar ca de 1024 mb, dar am o problema cu ea. Cand ma joc NFS Most Wanted placa video e setata la 780 Mhz si memoria 800 Mhz si nu se infierbanta decat la 65 grade Celsius, iar procesorul zboara la 90 grade. Vreau sa mentionez ca am facut tot ce e posibil ca procesorul sa fie folosit cat mai putin, dar nu da roade, dupa 10 - 15 minute de joc NFS MW cu grafica la maxim se stange calculatorul. Ce se intampla? sad

| Pheonix33 a răspuns (pentru catalin131):

Ce sursa ai?
Daca ai slot PCI-e, atunci poti pune orice placa video, aproape, fie ca e ddr3, fie ddr5, fie ddr2, merge orice placa video daca ai pci-e, nu e ca la memorii, ca acolo daca ai ddr2, ddr2 pui nu ddr3, dar la video este altceva, daca ai pci-e merge orice de la ddr2 in sus, pentru ca ddr nu mai e deja PCI, ca e AGP Sper ca m-am facut inteles
Eu iti recomand urmatoarea placa video in acel buget
http://www.emag.ro/......B-HDMI-DVI
Sper ca poti face un efort de 40 ron

| unggahigga a răspuns:

Pai la preturi mai mici treci la un GTS 450.Eu deja am pe langa pcu meu(16 GB DDR3, 2X GTX 480, AMD Athlon 2 X4 4.2)inca un sistem facut pentru gaming cu un GTS 450 si un Athlon 2 X2 si mere bestial, desi procesoru e slabut.Dar, depinde si de sursa.Pentru o sursa mai slaba, de 450W(eficienta vreo 80%) iti trebuie un HD 7750.

PS:Spune-mi te rog modelu de motherboard.

| catalin131 explică (pentru unggahigga):

Am Biostar MCP6P-M2 - placa de baza, procesor AMD Athlon X2 64 Dual Core 5200+, 2GB RAM DDR3 800Mhz