| BeeStBooYy a întrebat:

Salut TPU

Rugamintea mea ar fi aceea de a ma ajuta pe metin2 pentru ca sunt incepator si as vrea si eu sa fiu ajutat va rog mult ajutati-ma

dau funda oricui ma ajuta

Server:Apollo
Nume :XKejoX

Help

Răspuns Câştigător
| William a răspuns:

O sa iti spun cum sa te feresti de tepe, unde sa cresti la ce lvl si cum sa faci bani.
Unii jucatori iti spun ca iti dau tie toti banii si dau negociere, apoi te pun pe tine sa scrii acolo cati bani vrei sa iti dea si apoi sa dai accept. De fapt asa le dai lor banii tai. Este o metoda foarte ineficienta sa faci bani dar uneori merge.
Altii te pun sa arunci armura sau alt item (bratara, colier etc) pe jos ca sa vada daca straluceste (in caz ca e +9). De fapt dupa ce o arunci o ia ei imediat. Altii iti cer iteme cu imprumut (de obicei prietenii si membrii breslei fac asta) si nu ti le mai dau inapoi decat contra cost (uneori nu ti le mai dau inapoi deloc). Altii iti spun ca te platesc sa ii cresti si iti dau o parte bin bani la inceput (avans) iar dupa ce ii cresti te injura si pleaca fara sa iti dea restul de bani. Altii iti spun ca te cresc ei pe tine iar in schimb cer yang sau iteme dar cer sa le platesti tot la inceput, dupa ce le dai banii sau itemele pleaca si nu te mai cresc (si cei de lvl mare fac asta, 60+). Alti jucatori incearca sa iti vanda fiere de urs + sau iti spun ca au fiere de urs fara + iar cand fac magazin pun fiere de urs +. Fierea de urs + este cam inutila iar fierede urs fara + este necesara la armuri de lvl 18 si mai mici la +7. Deci nu cumpara fiere de urs +.
Cand vrei sa cumperi o armura, arma sau alt item (bratara, cercei, papuci, coif, scut) verifica de doua ori inainte sa pui banii la negociere. Unii jucatori iti arata o armura buna, si inchid negocierea, iar dupa ce va intelegeti asupra pretului dau iar negociere, asteapta sa pui tu banii iar ei pun o armura +0 si dau Accept repede sperand ca tu nu verifici sa vezi daca e aceeasi armura pe care ti-a aratat-o prima data. Se poate proceda la fel si cu sabii, cercei, pietre sper ca te-ai prins.
Atunci cand vrei sa vinzi ceva unii jucatori nu pun pretul corect. De exemplu vrei sa vinzi un fms +0 cu 1.200.000 yang dar celalalt jucator pune 120.000, in joc nu se pune punct dupa trei cifre si e mai greu pentru jucatorii noi sa faca diferenta intre 1, 2kk si 120k (1200000 si 120000). Ca sa eviti sa iei teapa pune cursorul dupa ultimele 3 cifre si numara inca 3 de la dreapta la stanga. Altii cer bani cu imprumut dar nu ii mai dau inapoi. Nu stiu daca se mai practica dar inainte unii jucatori se dadeau drept GM sau admini si iti cereau contul ca sa il verifice (evident il goleau) iar daca nu il dadeai te amenintau cu ban. Daca vezi astfel de jucatori ii poti raporta la un GM adevarat. Cam asta ar fi tot cu tepele.
De la lvl 1 la lvl 10 cresti in map 1 omorand caini, lupi dar cel mai mult facand misiuni. De la lvl 10 mergi la amazoane in map2, pana la lvl 15 cresti acolo si mai faci si misiuni. De la lvl 15 mergi la salbatici si cresti acolo pana la lvl 30, dar faci si toate misiunile. De la lvl 30 cresti in desert in zona incercuita cu rosu http://postimg.org/image/lk4c9vrbb/ iar de la lvl 35 cresti la bo. Unii jucatori cresc in templul intunecat sau pe langa el de la lvl 40 pana pe la 47-50 dar daca ai iteme bune poti sa cresti la bo pana la 45 si apoi sa intri direct in v1. De la lvl 45 in colo nu ar trebui sa mai ai nevoie sa iti spun unde sa cresti. Ghidul asta de crescut este doar pentru razboinici cu constructie buna si iteme decente si pentru sura cu constructie si iteme bune. Daca esti saman sau ninja e mai greu sa cresti.
Banii sunt destul de usor de facut in metin2, mai ales ca pe ro sunt eventuri dese (de Pasti, de Halloween, de Craciun, de ziua copilului si cu alte ocazii ex: campionatul mondial de fotbal sau mai stiu eu ce). Mai poti face bani si dand tepe la altii dar nu este o metoda prea eficienta. Cea mai populara metoda este pescuitul. Trebuie sa fii un bun pescar sa faci bani cu jobul asta. Citeste asta http://board.ro.metin2.gameforge.com/......a-pescuit/ si sa iti tii undita la +2 ca sa prinzi doar salau, salau mare si peste mandarina. Si sa nu te iei dupa cei care spun ca in anumite locuri prinzi pesti mai repede sau dupa tot felul de superstitiosi care isi dau armura jos cand pescuiesc. Mai poti face bani si din farmat metine dar acolo este concurenta. Alta metoda sa faci bani este sa cumperi permise te trecere in v2 si sa le vinzi sau sa cumperi direct yang (am auzit ca se poate acum). Alta metoda este sa plusezi iteme si sa le vinzi sau sa farmezi riburi. Farmatul de fms este o idee proasta. Cam asta ar fi tot. Funda?

2 răspunsuri:
| William a răspuns:

Salut, daca vrei yang si iteme nu o sa primesti de la nimeni, dar te pot ajuta eu cu sfaturi.

| BeeStBooYy explică (pentru William):

As vrea nste sfaturi

| William a răspuns (pentru BeeStBooYy):

O sa iti spun cum sa te feresti de tepe, unde sa cresti la ce lvl si cum sa faci bani.
Unii jucatori iti spun ca iti dau tie toti banii si dau negociere, apoi te pun pe tine sa scrii acolo cati bani vrei sa iti dea si apoi sa dai accept. De fapt asa le dai lor banii tai. Este o metoda foarte ineficienta sa faci bani dar uneori merge.
Altii te pun sa arunci armura sau alt item (bratara, colier etc) pe jos ca sa vada daca straluceste (in caz ca e +9). De fapt dupa ce o arunci o ia ei imediat. Altii iti cer iteme cu imprumut (de obicei prietenii si membrii breslei fac asta) si nu ti le mai dau inapoi decat contra cost (uneori nu ti le mai dau inapoi deloc). Altii iti spun ca te platesc sa ii cresti si iti dau o parte bin bani la inceput (avans) iar dupa ce ii cresti te injura si pleaca fara sa iti dea restul de bani. Altii iti spun ca te cresc ei pe tine iar in schimb cer yang sau iteme dar cer sa le platesti tot la inceput, dupa ce le dai banii sau itemele pleaca si nu te mai cresc (si cei de lvl mare fac asta, 60+). Alti jucatori incearca sa iti vanda fiere de urs + sau iti spun ca au fiere de urs fara + iar cand fac magazin pun fiere de urs +. Fierea de urs + este cam inutila iar fierede urs fara + este necesara la armuri de lvl 18 si mai mici la +7. Deci nu cumpara fiere de urs +.
Cand vrei sa cumperi o armura, arma sau alt item (bratara, cercei, papuci, coif, scut) verifica de doua ori inainte sa pui banii la negociere. Unii jucatori iti arata o armura buna, si inchid negocierea, iar dupa ce va intelegeti asupra pretului dau iar negociere, asteapta sa pui tu banii iar ei pun o armura +0 si dau Accept repede sperand ca tu nu verifici sa vezi daca e aceeasi armura pe care ti-a aratat-o prima data. Se poate proceda la fel si cu sabii, cercei, pietre sper ca te-ai prins.
Atunci cand vrei sa vinzi ceva unii jucatori nu pun pretul corect. De exemplu vrei sa vinzi un fms +0 cu 1.200.000 yang dar celalalt jucator pune 120.000, in joc nu se pune punct dupa trei cifre si e mai greu pentru jucatorii noi sa faca diferenta intre 1, 2kk si 120k (1200000 si 120000). Ca sa eviti sa iei teapa pune cursorul dupa ultimele 3 cifre si numara inca 3 de la dreapta la stanga. Altii cer bani cu imprumut dar nu ii mai dau inapoi. Nu stiu daca se mai practica dar inainte unii jucatori se dadeau drept GM sau admini si iti cereau contul ca sa il verifice (evident il goleau) iar daca nu il dadeai te amenintau cu ban. Daca vezi astfel de jucatori ii poti raporta la un GM adevarat. Cam asta ar fi tot cu tepele.
De la lvl 1 la lvl 10 cresti in map 1 omorand caini, lupi dar cel mai mult facand misiuni. De la lvl 10 mergi la amazoane in map2, pana la lvl 15 cresti acolo si mai faci si misiuni. De la lvl 15 mergi la salbatici si cresti acolo pana la lvl 30, dar faci si toate misiunile. De la lvl 30 cresti in desert in zona incercuita cu rosu http://postimg.org/image/lk4c9vrbb/ iar de la lvl 35 cresti la bo. Unii jucatori cresc in templul intunecat sau pe langa el de la lvl 40 pana pe la 47-50 dar daca ai iteme bune poti sa cresti la bo pana la 45 si apoi sa intri direct in v1. De la lvl 45 in colo nu ar trebui sa mai ai nevoie sa iti spun unde sa cresti. Ghidul asta de crescut este doar pentru razboinici cu constructie buna si iteme decente si pentru sura cu constructie si iteme bune. Daca esti saman sau ninja e mai greu sa cresti.
Banii sunt destul de usor de facut in metin2, mai ales ca pe ro sunt eventuri dese (de Pasti, de Halloween, de Craciun, de ziua copilului si cu alte ocazii ex: campionatul mondial de fotbal sau mai stiu eu ce). Mai poti face bani si dand tepe la altii dar nu este o metoda prea eficienta. Cea mai populara metoda este pescuitul. Trebuie sa fii un bun pescar sa faci bani cu jobul asta. Citeste asta http://board.ro.metin2.gameforge.com/......a-pescuit/ si sa iti tii undita la +2 ca sa prinzi doar salau, salau mare si peste mandarina. Si sa nu te iei dupa cei care spun ca in anumite locuri prinzi pesti mai repede sau dupa tot felul de superstitiosi care isi dau armura jos cand pescuiesc. Mai poti face bani si din farmat metine dar acolo este concurenta. Alta metoda sa faci bani este sa cumperi permise te trecere in v2 si sa le vinzi sau sa cumperi direct yang (am auzit ca se poate acum). Alta metoda este sa plusezi iteme si sa le vinzi sau sa farmezi riburi. Farmatul de fms este o idee proasta. Cam asta ar fi tot. Funda?