| catalin542000 a întrebat:

Salut tpu.Sunt curios de ceva.Care placa video este mai puternica gtx980 4gb gddr5 256bity sau sapphire radeon r9 290X vapor-X 8gb gddr5 512x2 bity?
Eu dupa mine asi zice ca asta de 8gb este mai puternica deoare ce ar avea o tehnologie un pic mai veche fata de gtx980 dar in gaming ma refer conteaza numarul de gb si bity si asta are 8gb si 512x2 bity adica 1024bity pe cand cealalta este de 4 gb si 256 bity si tocmai deaceea asi zice ca radeonul este mai puternic in partea de gaming nu?
Sau voi dupa ce va luati de reusiti sa vedeti care este mai puternica sau nu cu toate ca una are mai multi gb si bity de cat alta?
Dar pentru inceput este cum am zis eu radeonul este mai puternic decat gtx980?
Funda

5 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Salut. Nu doar cantitate de ram conteaza. Exista numeroase alte specificatii cum ar fi shader model, vertex shader, ROP, etc. Daca ar fi sa ne luam dupa memoria radeon castiga. Dar daca e sa luam in calcul si celelalte specificatii plus tehnologiile exclusive Nvidia cum ar fi PhysX, Nvidia castiga detasat.

| TechGuyTpu a răspuns:

Cat vram are conteaza probabil aproape cel mai putin.In schimb CoreClock/Shaderclock/MemClock conteaza cel mai mult, cu cat sunt mai mari cu atat este mai performanta placa video.Memoria de la placa video este folosita ca sa puna in ea toata texturile si datele care urmeaza a fi prelucrate iar bit inseamna cat de mare este spatiul de intrare/iesire a datelor.Degeaba are 8 gb daca nu este puternica. Nvidia o distruge.

| Liposchi_Laurentiu_2000 a răspuns:

Nvidia sunt placi foarte buna.Chiar mai bune ca Radeon-urile dar in privinta asta i mai buna placa asta de 8 gb pe 512 bit decat gtx 980-ul. Sper ca te-am ajutat.

| TechGuyTpu a răspuns (pentru Liposchi_Laurentiu_2000):

Eu recomand o carte de gramatica pe 128 bit.

| Liposchi_Laurentiu_2000 a răspuns:

Dar acum m-am uitat pe net si zice ca nVIDIA gtx 980 e mai buna decat shppire-ul.Acum nu stiu nici eu ce sa zic.Amandoua is bune. Poti sa o alegi pe oricare.