| Stormtrooper a întrebat:

Vreau sa imi cumpar un pc/laptop de gaming si sunt nedumerit care dintre aceste doua produse... :
- Laptop: http://www.pcgarage.ro/......b-black-1/
- PC: http://www.pcgarage.ro/......-2gb-ddr5/
... este mai bun si vreau sa va cer o parere celor co experienta in domeniul componentelor de gaming si calculatoare, va rog.

Răspuns Câştigător
| LanGooP a răspuns:

Pai cam eu ma pricep la astea si o sa incep prin urmatoarele : Tu ce preferi? Laptop sau PC? Daca preferi Laptop, uite deferentele dintre laptop si pc

1. Laptop-ul costa cu 44 milioane mai mult decat acest pc, iar performantele sunt mai ridicate decat la PC(cam cu 25-35 %)

2. Inafara de pretul laptop-ului, tu trebuie sa mai cumper si un ventilator pentru laptop ca sa nu se incalzeasca prea tare la gaming( cu toate ca are 2 ventilatoare).

3. Partea buna este ca acest laptop poate fi purtat oriunde doresti tu, iar daca joci jocuri gen CS 1.6, CS:GO, etc. nu trebuie sa folosesti ventilatorul deoarece laptop-ul are doua ventilatoare care isi fac treaba si racesc componentele.

4. Daca cumperi acest laptop, vei primi un joc la alegere : Assassin's Creed: Syndicate sau Rainbow Six: Siege - Electronic.

5. Daca trimiti comanda si o lansezi fara operator, primesti un bonus de 136 lei,

6. Avand in vedere ca laptop-ul are un slot ocupat de 8GB, iar celalalte sunt libere, ai putea sa faci un upgrade la laptop la rami happy

7. La laptop nu trebuie sa cumperi monitor, dar la PC trebuie sa cumperi un monitor. Daca ai un monitor, asta nu o sa fie o problema.

``Acum la PC``

1. Cu toate ca este mai slab la jocuri, PC-ul este mai ieftin, ceea ce te-ar ajuta pentru urmatoarele:
-ai putea cumpara componente noi.De ex: un gtx 970 pentru gaming sau chiar un 980.
-daca nu ai un monitor, ai putea cumpara unul foarte bun care ar fi indicat la gaming pentru ca nu te-ar afeca vizual si pentru ca ar mari performantele calculatorului.

-ai putea cumpara tastatura si mouse de gaming-gaming (adica mouse si tastaturi care te-ar ajuta la jocuri, cu toate ca nu ar costa mult... vreo 2-3 milioane te-ai scoate)

- ai putea cumpara un procesor mai puternic, adica un i7 cu toate ca performantele nu sunt prea mari(adica 3-4 fps la GTA V, dar ar merita la browsing si celalalte)

2. La aceasta placa video ai putea monta inca un monitor pentru a-l alatura celuilalt, astfel ajutandu-te la anumite chestii (gen livestream... etc, dar si la laptop poti sa faci asta, doar ca tu te concentrezi la laptop si nu mai folosesti celalalt monitor).

3. La laptop primeai un joc la alegere, insa la acest sistem primesti un antivirus Kaspersky timp de 1 an.

Cam atat am avut de spus. Sper ca te-am ajutat suficient incat sa te convingiwinking

| Stormtrooper explică (pentru LanGooP):

Cred ca voi alege PC-ul. Multumesc de ajutor big grin

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nici nu se compara laptopul cu PC-ul. Este si mult mai scump. Ia-ti laptopul doar daca vrei sa te misti cu el. Daca, insa, ai atatia bani si nu vrei sa te misti, iti recomand un sistem mai puternic si pentru aiurea, asa, ia-ti un laptop mai slabut. Cum vrei!
Un PC are performante mai buna la aceleasi specificatii. Uite unul si mai bun: http://www.pcgarage.ro/......b-freedos/

| lpavel a răspuns:

Pc-ul este mai slab dar rezista mai bine la jocuri! Apoi daca se arde ceva il poti schimba, n-as zice asta si despre laptop!
Eu detin un laptop ca cel mentionat mai sus, pot spune ca n-am avut nici cea mai mica problema la nici un joc existent, totusi eu n-am avut de ales ca sunt mereu pe drumuri tu in schimb daca poti ia pc-ul iar cu timpul ii poti face upgrade... asta-i parerea mea! Bafta!