| anonim_4396 a întrebat:

SALUT TPU! Vreau sa imi iau un VW PASSAT nou, ce motorizare sa aleg 2.0 TDI, sau 2.0 TSI sau 2.0 FSI?
Bani NU sunt o problema, nu ma intereseaza cat consuma, ma intereseaza ce forta are motorul(in cai putere).

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cel care ofera mai multe avantaje e TSI si FSI pentru ca au un sistem mai economic si mai bine lucrat ca sa tina multi ani fara a produce avarii sau probleme de intretinere. TDI e prea vechi alegi fsi sau tsi.

| jeann a răspuns:

Singurul avantaj al motorului diesel e consumul. E adevarat ca motorul diesel in sine are longevitate mai mare decat cel pe benzina dar injectoarele la diesel nu sunt sunt la fel de fiabile. Costurile de intretinere sunt mai mari.
Si oricum un motor pe benzina duce fara probleme peste 200000 km.

Iar motoarele turbo pe benzina au si ele cuplu mare de la turatii joase.
Scapi si de caraitul ala enervant de diesel

| cristiano96 a răspuns:

Ti-as recomanda 2.0 TDI are un prieten de-al meu si e foarte puternic si rapid, 170 CP