| florinboss10 a întrebat:

Am pus o multime de intrebari despre ce ar trebui sa schimb la calculatorul meu si m-am decis si sper ca sunt compatibile, vreau sa schimb ramul din 2gb in 8gb 1333 ghz (atat suporta placa de baza, cred) modelul: http://www.emag.ro/......EBQRDBBBM/
si placa video modelul : http://www.emag.ro/......E9W0KBBBM/
dupa cum am zis am ram-ul de 2gb ddr3, placa video 512 mb nVIDIA geforge 210, procesorul de 3.2 ghz pentium Dual-Core Cpu E6700, placa de baza modelul ASUStek Computer INC. P5P41T-LE.Vreau sa stiu daca sunt compatibile si daca fac o alegere buna!

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Placa video merge. Placa de memorie este baiul Trebuie una la 8 Gb si frecventa de 1066 Mhz. Dar asa ceva nu s-a fabricat nici cand. Poti sa iei 2x4 Gb la 1066 Mhz.
Uite: http://www.price.ro/......462028.htm

18 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da. Sunt compatibile cu o singura problema: la memorie trebuie sa faci overclocking. Asta inseamna o racire buna altfel se va duce si memoria si placa de baza.
Citeste si pe aici: http://ro.wikipedia.org/wiki/Overclocking

| florinboss10 explică (pentru Salontanul):

Bine,si ce ar trebui sa fac?

| Salontanul a răspuns (pentru florinboss10):

O placa de baza mai noua care sa suporte in mod nativ 1333 Mhz, o memorie cu frecventa mai mica sa-u sa iei acea memorie si sa te astepti sa meraga foarte rau sau deloc.
Schimband, insa, placa de baza trebuie schimbat automat si procesorul. Placi de baza pe socket LGA 775 nu se mai fabrica si la asemenea frecvente nu s-au prea facut de cat putine. Mai este si ultima solutie: sa pui memoria asa, sa faci overclocking si sa pui pe carcasa un cooler care sa bata puternic in acea zona sau sa gasesti memorie cu radiator. Din pacate la 1333 Mhz poti gasi numai second hand.

| florinboss10 explică (pentru Salontanul):

Bine dar alta placa video si alta memorie ram care sa fie compatibila cu placa de baza sti? fara overclocking si care sa mearga jocuri noi?

| florinboss10 explică (pentru Salontanul):

Dar una de 4 la 1333 mhz sau 1600 mhz nu e bun?

| Salontanul a răspuns (pentru florinboss10):

Placa ta de baza suporta nativ memorie de maxim 2 Gb si 1066 Mhz. Cu overclocking poti pune memorie de 2 Gb la 1333 Mhz. Nu poti pune memorie de 4 Gb pentru ca nu o recunoaste si nu va functiona cu ea, iar la 1600 Mhz nici sa nu te gandesti.

| florinboss10 explică (pentru Salontanul):

Deci singura solutie e sa iau una de 8 la 1066 mhz, una de 4 la 1066 mhz nu e bun? vor merge jocuri ca de exemplu: gta 5 (cand o aparea), battlefield 4, wolfenstein the new order si orice joc ce o sa apara in anii urmatori? si sigur placa video e compatibila?(scuze pentru atatea intrebari).

| Salontanul a răspuns (pentru florinboss10):

Ma fratele meu! Tu ai ceva probleme cu sanatatea? Nu intelegi ca nu poti pune mai mult de 2 Gb pe slot? Ia 2 de 2 Gb. la 1066.

| florinboss10 explică (pentru Salontanul):

Pai tu ce **** ai spus mai sus? ca pot lua 2x4gb adica 8, la 1066...

| Salontanul a răspuns (pentru florinboss10):

Scuze! Am ramas blocat de la unul de mai inainte. Ai dreptate! 2x4 la 1066.

| florinboss10 explică (pentru Salontanul):

Mai am o singura nelamurire, de ex vreau sa o cumpar pe asta:
http://www.mediadot.ro/......l7-macbook
Dar vad ca scrie ca e pentru macbook, este compatibila si cu pc?

| Salontanul a răspuns (pentru florinboss10):

Nu. Este SODIMM si sunt mai scurte ca cele de PC.

| Salontanul a răspuns (pentru florinboss10):

Astea da. Sunt bune si au o latenta mica de 7. Sunt perfecte!

| florinboss10 explică (pentru Salontanul):

Bine, multumesc pentru ajutorul acordat si timpul pierdut cu mine!

| florinboss10 explică (pentru Salontanul):

Off,ghinionist sunt de felul meu, nu mai sunt in stoc, dar am gasit la fel de 4 gb, doua de astea nu sunt bune?
http://www.pcgarage.ro/memorii/integral/4gb-ddr3-1066mhz-cl7-r2-1/

| florinboss10 explică (pentru Salontanul):

Si inca un lucru te rog, daca alea nu sunt compatibile, poti cauta tu, dar sa fie in stoc?

| Salontanul a răspuns (pentru florinboss10):

Is bune. Poti sa le iei.

| Salontanul a răspuns (pentru florinboss10):

Placa video merge. Placa de memorie este baiul Trebuie una la 8 Gb si frecventa de 1066 Mhz. Dar asa ceva nu s-a fabricat nici cand. Poti sa iei 2x4 Gb la 1066 Mhz.
Uite: http://www.price.ro/......462028.htm