| CraNeCS a întrebat:

Salutare TPU, curand am finalizat un server de Counter Strike 1.6, totul este perfect cu exceptia ip-ului, sunt la RDS Fiber link, iar cand deschid HLDS dau start server si la ip-ul serverului este un ip default : 192.168.0.100:27015, iar ip-ul meu este dinamic, cel recent este cam asa: 79.112.28.132. Nu imi pare acest ip. Tin sa precizez ca am internet pe wireless.
Uitati ce am gasit pe wikipedia: Versiunea de standard folosită în majoritatea cazurilor este IPv4. În IPv4, standardul curent pentru comunicarea în Internet, adresa IP este reprezentată pe 32 de biți (de ex. 192.168.0.1). Acest ip este aproape ca cel care mi-l da la deschiderea server-ului. Stiti cumva cum pot sa fac sa imi apara din nou adresa mea de ip? Deoarece vreau sa pun serverul pe un no=ip sa se poate conecta mai multi jucatori!

3 răspunsuri:
| Borderline a răspuns:

Dacă ai ip dinamic nu poți face așa ușor server. Încearcă să-ți cumperi ip static, cu 1euro pe lună, de la rds.

Sau caută un tutorial de port-forwarding, după care folosești no-ip.org ca să ai o adresă gen xxxx.zapto.org care o să redirecționeze spre ip-ul tău dinamic, iar no-ip are un program care îl descarci și îți actualizează ip-ul cu xxx.zapto.org în caz că se schimbă.

| CraNeCS explică (pentru Borderline):

Stiu treaba cu no-ip, dar daca eu pun servreul pe no ip nu imi ia ip-ul 192.168.0... ci imi ia ip-ul meu si anume 79.112., iar daca fac serverul pe no-ip la un subdomeniu iar apoi scriu in consola connect nume.ro de ex nu ma lasa sa intru.

| Borderline a răspuns (pentru CraNeCS):

Trebuie sa faci port-forwarding iar ip-ul tau este http://adresameaip.go4it.ro/; Folosesti ip-ul de la adresameaip pe no-ip, asta dupa ce ai facut port forwarding.