| anonim_4396 a întrebat:

Salutari! Am un laptop Asus x550lb si as vrea sa stiu daca i se poate schimba procesorul, acum am un i3 si e cam slabut.

Răspuns Câştigător
| IonutR1 a răspuns:

In cazul procesoarelor pentru laptop e cam greu si costisitor sa le schimbi procesorul deoarece el se afla prins in placa de baza si trebuie desfacut cam tot laptop-ul si nu prea are rost.Adica daca tu sa zicem ca ai gasi un procesor de laptop, nu prea ai putea sa il pui deoarece nu ai o racire potrivita pentru el si practic nu va merge deoarece se v-a incalzi mult prea tare si ventilatoarele nu vor rezista. Cel mai bine e sa iti iei un laptop nou si sa nu te gandesti sa incerci sa schimbi un procesor sau placa video de la un laptop. Singurele componente ce pot fi upgradate sunt Momoria RAM si cu Stocarea. Tu faci ce vrei, dar eu zic sa nu incerci deoarece o sa-ti pierzi timpul degeaba. Multa bafta!

| FrateleDumy a răspuns (pentru IonutR1):

Nu e neaparat nevoie sa-l schimb deci e ok, eram doar curios happy Multumesc!

3 răspunsuri:
| Ene_Codrut_Stefanut_1993 a răspuns:

Da, dar sunt niste procesoare speciale pentru laptop asa ca recomand sa te duci la un om priceput