| anonim_4396 a întrebat:

Saluttt happy doresc sa va intreb ceva..si doresc sa tratati ca atare happy si va rog sa raspundeti numai cei care stiu despre ce este vorba happy multumesc anticipat - ofer Funda celui mai bun raspuns.
So...:
-vreau in viitor sa creez un joc online si foarte complex ...gen lol dota sau de ce nu..metin pentru ca nu e usor sa creez un joc gen metin chiar daca e vechi. nu se creeaza asa usor. sper ca intelegeti..sa fie ceva in genu Sword art online ...sau ceva genu ala..doar sa se joace pe pc,ps,xbox, si altele
-vreau sa-mi spuneti cam cati bani ar manca toata afacerea asta pana la finalizare, nu suma exact cu aproximatie happy dar va rog din suflet vb doar cei care stiu
-si nu vreau sa angajez cine stie ce mari experti..am prieteni happy care bineinteles o sa-i platesc eu happy sa ma ajute si se pricep cat de cat la programele care sunt necesare si stiu ft bine lucra in ele happy posibil nu s-ar implica in proiect daca nu le-ar iesi si lor ceva, e multa munca, deci o sa-i platesc sunt pasionati de toata treaba asta si ma gandesc ca le-ar face placere sa scoata si niste bani si sa faca si ceva ce le place o.O ar fi super ma gandesc..si stiu ca nu se realizeaza usor dar asa cu timp sa lucram.un an.un an jumate...sa bagam in teste beta...etc happy stiu ca un joc nu se creeaza asa usor, dar pana la urma nu poti sta zeci de ani eu ma gandeam sa formez o echipa din persoane care au talent dar nu au calificare ceva in genu ala de persoane pe care nimeni nu i-ar angaja de la o firma serioasa dar eu ..sa incerc sa ii fac sa dea ce e mai bun si sa creem jocul stiu ca implica multa munca/bani/rabdare si multe multe probleme la pachet cu acestea, dar ce sa-i faci? voi ce credeti despre ideea mea?
-sa nu aud de genu:lasa-te. esti copil etc happy vreau doar sa-mi raspuns la int de mai sus ar fi frumos..si sa stiti ca nici MARILE jocuri sau companii nu s-au infintat cu totu deagata si etc happy pana si fb este creatia unor simpli copii rolling on the floor) in caz ca nu stiati..intradevar happy oameni destepti...dar totusi ce eu invatau atunci..in zeci de ani azi inveti in un an doi...ms anticipat.

2 răspunsuri:
| Dankov a răspuns:

Pai, dupa parerea mea, jocuri complexe gen Metin, LOL, Dota, sunt foarte greu de facut, deoarece va trebuiesc, foarte multe cunostinte in scripting.
De asemenea, platforma multiplayer, lobby-urile, si toate chestiile sunt peste limita un copil, dupa parerea mea.
Iti trebuie cel putin 3-4 ani de scripting sa poti face asa ceva, cat de cat ok, fara foarte multe buguri.
De asemenea, pentru inceput ar fi mai apreciate niste jocuri singleplayer, nu este bine sa pornesti cu ceva foarte mare de la inceput si sa fie un esec.
Mai bine ceva mai micut si foarte bun si frumos.

By the way, succes.

| Iulian9787 a răspuns (pentru Dankov):

Multumesc pentru raspuns happy dar eu nu o sa lucrez singur.o sa fim aproximativ 20 persoane happy si caut sa vad daca se pricep...la anul o sa mostenesc o mica afacere a lu' tata happy din Germania care imi ofera 4000 euro lunar si eu zic ca-i ok mai lucrez si eu + altii si reusim impreuna...e un vis de mic asta si tu ai dreptate stam mult happy si investim bani+timp mult dar si cand iese cat ne scoatem? sa fie ceva de succes si cu o poveste buna si captivanta grafica calumea..eu zic ca e super ok si nu ma grabesc sa dureze si 5 happy ca dupa devin miliardar spre exp mt s-a facut in 1 an si 3 luni in coreea si uite acum, nu stiu cat timp a aparut in Romania - metin 2. ro si castiga aia miliarde zilnic,, castigau acum nu stiu cat castiga dar acu un an 2 cand era super populat castigau multhappy anyway - ty