| Girly97 a întrebat:

Suportul pentru DX9 pentru League of Legends va inceta incepand cu data de 1 mai 2024.
Iubesc jocul acesta si il joc cu mare drag de peste 10 ani. Chiar daca inainte aveam o placa video GeForce 210 puteam juca la setari foarte joase insa de cand am primit GTX 650 cadou de Craciun anul trecut si am si instalat GeForce Experience am atins maxim 230 FPS la setarile maxime, ceea ce ma facea sa ma intreb daca mai era calculatorul meu (ironic!) pentru ca nu imi cunosteam calculatorul cu o asemenea performanta...
Revenind, momentan nu imi permit o placa video mai performanta. Nu sunt sigura daca GTX 650, desi mai buna decat GeForce 210 dar nu foarte recenta va putea sa faca fata jocului League of Legends dupa 1 mai 2024 cand va trece la DX11...
Este unul din jocurile copilariei mele si chiar mi-ar parea rau sa nu mai pot juca! Chiar nu se poate face nimic sa pot juca in continuare? O fi un joc vechi lansat in 2009 dar credeti-ma ca este inca foarte popular la ora actuala!

1 răspuns:
| SuNaM a răspuns:

Din pacate, nu cred ca va mai suporta load-ul grafic sad. Ce sa zic, bucura-te de joc cat mai poti. Totusi poti gasi placi video decente dar sh pe internet. Un GTX 960 sau deja 1080TI-ul este si la 300 de lei pentru ca a fost populara si toti o au. Poti incerca un mic upgrade, dar depinde si de restul componentelor daca ii vor face o primire frumoasa sau nu noii placi video.

Alta varianta, mai ales daca ai net pe fir de la digi( I know but digi internet is really fast) poti sa joci in cloud pana iti cumperi o placa video. Nvidia Ge Force Now ii spune la cloud-ul Nvidiei si daca ai netul bun, joci cu placi video de nu ni le vom permite in veci. Costa, stiu, dar chiar merita catva timp sa mai joci LOL.