| CAMIOANIEEE a întrebat:

TPU-știlor,îmi merge Windows 8 pe așa ceva?
-Intel Dual Core E2220 2,4GHz
-AMD HD4350(placă video flașnetă)
-4GB RAM(DDR2 800 și ceva MHz)

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Teoretic ar trebui sa mearga, practic nu as pune 8 pe asa sistem. Am avut sistem similar cu ce ai tu, doar ca 2 GB ram si video am avut HD 4770 si n-a vazut Vista/7 in viata lui (2007-2012). Am trecut la 7 ca mi-am luat SSD in 2012. Cu 8 am avut ocazia sa ma dau de citeva ori, mi se pare ok pentru device-uri cu touch, dar o timpenie pentru tastatura si mouse. S-ar zice ca e mai rapid ca 7 insa pe hardware mai de doamne-ajuta.

8 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Desigur ca da. Placa video s-ar cam putea sa nu aiba drivere pentru 8, da' nu bag mina in foc. Vezi si tu...winking

| CAMIOANIEEE explică (pentru KodrutZ):

Am găsit și pentru x32 și pentru x64.Dar jocuri așa mai vechi(minim 2009-2010)cum se comportă pe 8?

| SilviaDulcik a răspuns (pentru CAMIOANIEEE):

La fel ca pe Windows 7. Diferenta dintre XP, 7 si 8 este mica oricum.

| CAMIOANIEEE explică (pentru KodrutZ):

Totuși îl încerc, n-am nimic de pierdutlaughing.Nu știu la care să vă dau fundă...amândoi m-ați ajutatlaughing

| KodrutZ a răspuns (pentru CAMIOANIEEE):

Timpul il ai de pierdut. Foarte important. Daca nu iti dai seama acum, iti vei da seama cindva in viitor cit de pretios poate fi timpul.

| KodrutZ a răspuns (pentru CAMIOANIEEE):

Teoretic ar trebui sa mearga, practic nu as pune 8 pe asa sistem. Am avut sistem similar cu ce ai tu, doar ca 2 GB ram si video am avut HD 4770 si n-a vazut Vista/7 in viata lui (2007-2012). Am trecut la 7 ca mi-am luat SSD in 2012. Cu 8 am avut ocazia sa ma dau de citeva ori, mi se pare ok pentru device-uri cu touch, dar o timpenie pentru tastatura si mouse. S-ar zice ca e mai rapid ca 7 insa pe hardware mai de doamne-ajuta.

| SilviaDulcik a răspuns:

Da dar te sfatuiesc sa nu repari ceva ce nu e stricat (Daca functioneaza Windows 7 bine, nu te muta, posibil sa dai de probleme la Windows 8).

| CAMIOANIEEE explică (pentru SilviaDulcik):

Vreau să mă mut ca să văd cum merge 8-ul, cum funcționează el.

| PCinfo a răspuns:

Iti merge, daca te referi la performanta, va fi aproximativ egala cu cea de pe Windows7.
Pentru sistemul tau ti-as fi recomandat Windows XP sau Windows 7.
Funda?