| Arthiom a întrebat:

URGENT! Este obligatoriu sa schimb pasta termoconductoare daca demontez radiatorul de la cpu sa il curat de praf? (nu este uzata)

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Nu neaparat. Depinde cit de fierbinte e procesorul de felul lui. Daca in mod normal ajunge la maxim 45-50, citeva grade in plus nu vor face rau. Daca sta la 45-50 in idle cu ventilatorul turat in draci, atunci ar cam fi cazul sa cureti bine si sa pui pasta BUNA.

| Arthiom explică (pentru KodrutZ):

Nu depaseste 40-45 grade niciodata si ventilatorul abia se aude.

| KodrutZ a răspuns (pentru Arthiom):

Atunci stai chill. E sistem brand Dell sau ceva de genul?

8 răspunsuri:
| TechGuyTpu a răspuns:

Obligatoriu.Pasta termoconductoare este folosita pentru a acoperi orice aer dintre cpu si cooler.

| Arthiom explică (pentru TechGuyTpu):

Imi pare rau pentru tine dar nu asta este rolul pastei termoconductoare.

| Arthiom explică (pentru TechGuyTpu):

Ala e un simplu site gen blog, nu ceva oficial. Intreaba la service-uri daca nu crezi. Pasta are rolul de a asigura transferul de caldura de la procesor la radiator spre racire.

| Bubu_Fkt_2000 a răspuns:

Il curati bine, iar dupa ii schimbi pasta!
FUNDA!

| Arthiom explică (pentru Bubu_Fkt_2000):

Ba asta am zis ca nu e uzata, adica nici 2 luni nu are de cand am schimbat-o. Am scos radiatorul ca sa il curat mai bine ca la mine nu e model normal e cu tuburi de aer.