| nukeyly a întrebat:

1. Orice magazin este obligat sa primeasca in retur produse in ex 7-14 zile chiar daca este fizic sau online, ai si bonul/factura produsului?
2. Daca produsul luat[ex un aspirator] nu are specificatiile date de fabrica exact, se poate considera defect pentru retur? [ex consum curent 3000w real 2500w sau invers, in loc sa traga praful bine e lenes tare, decibelii emisi sunt peste sau sub ce zice fabrica].
3. Sa zicem ca in garantie i s-a rupt o roata din senin sau nu sta pe ax, nu exista roata ca piesa de schimb contracost nici la garantie/postgarantie numa daca iei alt aspirator intreg, merge retur?

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Retur doar de unde l-ai cumparat. Cu factura in ambalajul original.

| mihai69 a răspuns:

1. Nu. Returul e posibil doar la comenzile online;
2. Nu. Dar poți sesiza ANPC pentru reclamă falsă;
3. Nu.

| blackann a răspuns:

Sunt magazine care nu accepta retur si iti dau niste vouchere prin care te obliga sa cumperi tot de la ei. Legea ii obliga sa returneze banii daca, evident produsul nu prezinta stricaciuni si nu este uzat. Daca intampini situatii in care refuza rambursarea banilor contacteaza ANPC. Am fost fortata efectiv sa-i contactez de 3 ori si de fiecare data au rezolvat problema. De 2 ori pentru retururi (Jumbo si Lynne), a 3a oara pentru atitudinea unui angajat care ma obliga sa schimb hotelul pe care il rezervasem pe booking, cu un altul pe care voia ea, in alt oras si cu alte conditii. Sub pretextul ca inca nu au deschis hotelul, dar era disponibil si pe booking si pe site-ul lor. Cu o zi inainte de rezervare ma anunti ca nu l-ai deschis? Au si intarziat cu rambursarea banilor si tot ea era nesimtita. ANPC a luat masuri de fiecare data, ba chiar au amendat-o pe angajata. Jumbo m-a sunat implorandu-ma sa-mi retrag reclamatia, ca-mi dau banii inapoi. Asa ca nu va lasati calcati in picioare de mincinosi, nu au dreptul sa aiba politica proprie decat pentru termenul de retur si conditiile produselor returnate, nu si pentru a alege daca returneaza bani sau vouchere. Asta e un tupeu ieftin de Romania.

| TheGentleman a răspuns:

Returul de 14 zile este valabil pentru produsele achiziționate on-line.

Pentru cele achiziționate din magazin situația se schimbă, 24-48 de ore, pentru că se consideră că poți inspecta produsul.

| IceRope a răspuns:

Da, pentru toate cele trei variante.

Răspuns utilizator avertizat
| just4ubr2015 a răspuns:

Se poate face retur si in magazine cu conditia ca produsul sa fie in stare de functionare sa nu prezinte defecte fizice sa poata fi revandut sa nu fie defect sa fie curatat ca nou. la 3000w nu mai e nici un aspirator acum maxim 1000 w si in era tehnologiei intai te informezi apoi cumperi vi testezi vezi ce produs cumperi apoi cumperi nu invers.eu as anula legea cu 14 zile ca unii cumpara ca prostii si apoi se umplu magazinele de sh