| Andreea22Ale a întrebat:

2 verisori de gradul 2 pot fi impreună?
Si daca parinti fetei sunt nasi de botez ai baiatului? Ei pot fi impreuna?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, pot fi si chiar sa se casatoreasca civil si chiar religios in BOR.
Verisorii de gradul 2 sunt rude de sange de gradul VI si casatoria civila este interzisa, de regula, doar pana la gradul IV inclusiv.
In unele cazuri speciale se poate da dispensa si pentru gradul IV.
Nu are importanta faptul ca parintii unuia sunt nasi de botez ai celuilalt, nu este o rudenie de sange si nici macar prin alianta, doar una spirituala a nasilor cu finul.

1 răspuns: