| Buresbista123 a întrebat:

A dat cineva in judecata biserica pentru poluare fonica? exista cazuri de agest gen si temei legal? mi se pare normal ca daca vor sa bata clopotele sa faca in asa fel incat sa nu se auda de la 200 de m distanta ci doar in interiorul bisericii

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-am auzit pana acum de un asemenea litigiu si nici nu cred ca ar avea sorti de castig.

| Buresbista123 explică (pentru Ioandelasal):

De ce nu? e poluare fonica, daca eu as face la fel la mine acasa in fiecare zi de nu stiu cate ori, cred ca cineva s ar sesiza

| Ioandelasal a răspuns (pentru Buresbista123):

Asa o fi dar, de obicei, este acceptata de o majoritate si a intrat in obisnuinta. De altfel nici nu cred ca este mai mare decat zgomotul produs de un autovehicul greu.

| sublime89 a răspuns:

Nu cred ca exista astfel de cazuri, dar mie mi s-ar parea logic. De multe ori nu te poti odihni la tine in casa ca incep ei sa-ti bata clopotele in cap. Eu le-as interzice.

| MaraDede22 a răspuns:

Nu stiu, nu cred. Dar oricum daca ar face, cineva asa ceva cred ca este nesimtire.